BIST 1.331
DOLAR 7,81
EURO 9,48
ALTIN 461,39
HABER /  SP

Paralel iddiaları Saadet Partisi'ni böldü!

Saadet Partisi'nde Mustafa Kamalak ve Fatih Erbakan gerginliği sürüyor. Şimdi de parti içindeki ayrışmanın nedeninin paraleller olduğu iddia edildi.

Abone ol

Fatih Erbakan'ın Saadet Partili liderliği için adaylığını resmen açıklamasının ardından, parti içindeki Erbakan yanlıları ile mevcut Genel Başkan Mustafa Kamalak yanlıları birbirlerine düştü. Kamalak'ın ekibi, Erbakan’ı "iktidar destekli" olmakla, Erbakan ekibi de Kamalak'ı "paralel yapıyı savunmakla" eleştirdi.


Pazar günü Ankara Atatürk Kapalı Spor Salonu’nda yapılacak kongre öncesinde, Erbakan’ın yakın kurmayları, “Kamuoyunda da tabanda da, Sayın Kamalak’ın bugüne kadarki söylemleriyle paralel yapıyı savunduğu şeklinde bir algı, görüntü oluştu, bu da tabanda rahatsızlık yaratıyor, artık değişim gerekiyor” dediler. Kamalak’ın çevresi ise AK Parti'yi işaret ederek Erbakan’a yönelik iktidar desteği iddialarını ortaya attı. ‘Paralel’ kavgasında Gülen Cemaatini hedef alan iktidara yakın internet sitelerinden Gizli Arşiv’deki, “Saadet Partisi yazık ediyor. Milli Görüş çizgisinden uzaklaşarak paralel-ulusalcı çizgiye gidiyor. Fatih Erbakan’ı yedirmeyiz” mesajı da dikkat çekti.

"ÇOCUKLARA SİYASET YASAKLANAMAZ"

Kongre öncesi SP’de yaşanan, ‘veliaht’ tartışmalarına da Fatih Erbakan’dan ilginç bir yanıt geldi. Fatih Erbakan, Facebook sayfasında babası Erbakan’ın şu sözlerine yer verdi: “Babaları siyasetçi diye çocuklara siyaset yasaklanamaz. Osmanlı’da da babadan oğula (padişahlık) geçti. Ne oldu? Cihana saadet getirdiler.”

PARTİNİN AĞIR TOPLARI BÖLÜNDÜ

SP’deki liderlik yarışı, geçmişte Necmettin Erbakan’ın en yakınında yer alan Milli Görüş hareketinin önde gelen isimleri arasında da bölünmeye yol açtı. Fehim Adak, Ahmet Tekdal, İsmail Müftüoğlu, Sacit Günbey, Suat Pamukçu, Ahmet Bahçıvan, Arif Ersoy ve Mehmet Bozgeyik gibi hareketin ağır topları Erbakan’ın yanında yer aldı. Oğuzhan Asiltürk, Şevket Kazan, Temel Karamollaoğlu gibi hareketin diğer ağır topları da Kamalak’tan yana tavır aldı. Partinin eski genel başkanlardından Recai Kutan’ın ise ortada durduğu, kongreye tek listeyle gidilmesi için çalıştığı belirtildi.

ÖNCEKİ HABERLER
Sarıgül'den hükümete ağır itham
Sivas’ta deprem
Sivas'ta 4,2 büyüklüğünde deprem
HDP’lilerden halaylı kutlama
Biz yanlış bir şey söylemiyoruz
Haftasonu marketler açık mı kaçta açılıyor kapanış saati kaç?
Yorumlar 5 yorum