BIST 1.441
DOLAR 8,24
EURO 10,03
ALTIN 485,20
HABER /  GÜNCEL

Ovacık nerede haritada Habur'un taşınacağı yer!

HABUR kapatılıyor. Yeni sınır kapısı Ovacık'a taşınıyor. Peki Habur sınır kapısının taşınacağı Ovacık nerede? Habur ve Ovacık haritası ve detaylar haberimizde.

Abone ol

KUZEY IRAK'a yönelik ekonomik yaptırımlarla ilgili açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, alternatif güzergahlar için çalışıldığını belirtti.

A Haber'de yayınlanan bir programda Habur'a alternatif kapının açılması konusundaki soruları yanıtlayan Tüfenkci, "Habur'a alternatif kapı için çalışıyoruz. Nusaybin Ovaköy, Habur'a alternatif olacak" ifadelerini kullanırken, "Ovaköy'ün seçilmesinin temel nedeni Kürt Bölgesel Yönetimi'ni bypass etmek. Ovaköy sınır kapısının geçilmesinin hemen ardından Irak'ın Dayrabun kasabası üzerinden Dicle nehrinin batısına geçilecek. Türkmen nüfusunun yoğun olarak yaşadığı bölge kullanılacak. Böylece Irak Kürt Bölgesel Yönetimi izole edilmiş olacak. Kurulacak yeni ticaret hattı doğrudan Telafer'e gidecek. Dolayısıyla Kürt Bölgesel Yönetimi'ne giriş-çıkış vergisi ödenmeyecek. Hat, Telafer'den sonra Musul'a ardından da Bağdat'a uzanacak. Bu yöntemle Zaho ve Duhok kentlerinden geçmeye gerek kalmayacak" dedi. 

"ALACAĞIMIZ TEDBİRLER BARZANİ HÜKÜMETİNE KARŞI"

Sürecin ne zaman sonlanacağı ile ilgili soruya Bakan, "Bu biraz da ilgili kurumların çalışmalarının neticesinde ortaya çıkacak. 2-3 ayda da açılabilir biraz zaman da alabilir. Irak tarafındaki yolların iyileştirilmesi ve o koridorunda da güvenliğinin sağlanması gerekiyor. Bunlar belli zaman alabilir" şeklinde yanıt verirken, Kürt halkının her zaman yanında olunduğunu belirterek "Burada alacağımız tedbirler Barzanihükümetine karşı" diye konuştu. 

"CİLVEGÖZÜ SINIR KAPISI ÖNEMLİ"

Cilvegözü sınır kapısının önemini vurgulayan Bülent Tüfenkci, "Giriş ve çıkış gümrükhizmetleri sınırlandırılmış vaziyette. Suriye'den ülkemize giriş, Türk vatandaşlarının giriş-çıkış ve gümrük hizmetleri durdurulmuş durumda. Gerekçe orada geçtiğimiz ay içerisinde meydana gelen bir takım sıkıntılar. Karşı kapının güvenliği noktasındaki ve oradaki örgütlerin ele geçirmesi neticesinde oluşan bir durum" ifadesinde bulundu. 

ÖNCEKİ HABERLER
'Hero'' tişörtü giyen sanığa istenen ceza belli oldu
Anneler Günü için süper fırsatlar!
Eski AK Parti'li FETÖ'cü Erdoğan'ın sözleriyle kendini aklamaya çalıştı
Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz son bölüm bu sahne geceye damga vurdu
Bahçeli: Barzani ateşle oynadı yanmayı da göze aldı
Yaz saati uygulaması için flaş karar! Saatler geri alınacak mı?
MTV'ye görülmemiş zam oranı 2018'de binek aracı olan yandı!
Memur adayları dikkat 78 binlik dev alım geliyor!
Irak Başbakanı'ndan Barzani'ye flaş çağrı: Kerkük'ten çık...
Gül'den Kral Selman'a üç dilde tebrik! Peki ama neden?
Yorumlar 2 yorum