HABER /  EKONOMİ

Otomobil yıkamada oluşan zararlar artık geri alınacak

Araç sahipleri bundan sonra yıkama işleminde araçlarında hasar oluşması durumunda zararların karşılanmasının isteyebilecek.

Türk Standartları Enstitüsü, oto yıkama işyerleri için "TS 11526 İş Yerleri-Motorlu Kara Taşıtlarının Yıkama ve Temizleme İşlerini Yapan Yerler İçin Kurallar- Standardı"nı yayınladı.

 Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, konu ile ilgili açıklamada bulundu. Oto yıkama sektöründe yaşanan mağduriyetlerin bu yeni düzenleme ile sonlanacağı vurgulayan Ağaoğlu, onbinlerce lira değerindeki araçların yıkatılması sırasında oluşan hasarların artık daha kolay tazmin olanağı doğduığunu söyledi.

KADERİNE BOYUN EĞİYORDU
Ağaoğlu, geçmişte otomobillerini yıkatırken araçlarında boya çizilmesi, döşemelerde renk silinmesi veya benzer nedenlerden ötürü mağdur olan araç sahiplerinin çaresizce kaderine boyun eğdiğini ve hak arama sürecinde zorluklarla karşılaştıklarını anımsattı.

Yıkama sırasında oluşan hasarlarda, TSE standartlarına aykırı işlem yapıldığının belirlenmesi durumundu, yıkama firmasından hasarlarının tazminini isteyebileceğine dikkat çeken Ağaoğlu, "Araç sahipleri, geçmişte yıkama esnasında oluşan hasarların giderilmesini talep ettiğinde, bu hususta bir standart bulunmadığından sonuç alabilmeleri oldukça müşküldü" dedi ve ekledi:

BİLİRKİŞİ DEĞERLENDİRECEK
"Şimdi oto yıkamanın da standartları belirlendi. Bundan böyle yıkama işlemi esnasında aracında hasar oluşan ve aracındaki hasarın tazminini isteyen tüketicilerin talebini yıkayıcı firma olumlu karşılamadığı takdirde, artık Tüketici Hakem Heyetine başvurarak zararlarının tazmini yönünde karar verilmesini isteyebilirler.

"Uzman bilirkişi tarafından yapılacak inceleme ve değerlendirme sonucunda TSE standartlarına aykırı işlem yapıldığı, belirlenen standartlara uymayan personel, malzeme veya temizlik ürünü kullanıldığı tespit edilirse yıkama firması tüketicinin zararını tazmin etmek zorunda kalacaktır.

TSE STANDARTLARI MİHENK TAŞI
Motorlu kara taşıtlarının yıkama ve temizleme işlerini yapan yerler için kurallar setini barındıran TS 11526 Standardı ile bu işletmelerin yapısal özellik, işletmecilik ve çalışanlarının özellikleri ile ilgili kurallar bir standarda bağlanmış oldu.

"İş yerleri - Motorlu kara taşıtlarının yıkama ve temizleme işlerini yapan yerler için kurallar" başlığıyla yayınlanan standardın kapsamı, "Bu standart, motorlu kara taşıtlarının iç temizliği, motor ve dış yıkama işlerini yapan yerlerin yapısal özellik, işletmecilik ve çalışanlarının özellikleri ile ilgili kuralları kapsar" diye tanımlandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Ufla yolculuk ödülleri 2019 kategori birincisi ödülleri neler?
BB Erzurumspor gol oldu yağdı! Sivasspor karşısında bir ilk
AÖF kayıt yenileme ücreti 2019 ne kadar hangi bankaya?
TUS sınavı 2019 ne zaman ÖSYM TUS saat kaçta?
ABD'den flaş çekilme açıklaması nasıl olacak
Mülakat yerleri 2020 Sözleşmeli öğretmenlik sınav yeri açıklandı mı?
Yorumlar 1 yorum