BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  POLİTİKA

Osman Kavala'nın tutukluluk incelemesinde karşı oy: Suç vasfı değişebilir, adli kontrol yeterli

Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala'nın tutukluluk incelemesinde mahkeme heyetinin bir üyesi "Suç vasfı değişebilir, adli kontrol tedbirleriyle tahliyesine karar verilebilir" gerekçesiyle karşı oy kullandı.

Abone ol

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, Anadolu Kültür Yönetim Kurulu Başkanı Osman Kavala ile ilgili rutin tutukluluk incelemesi sonunda Kavala'nın tutukluluk halinin devamına karar verdi. Ancak mahkeme heyetinin bir üyesi bu karara muhalif kaldı. Muhalif üye karşı oy yazısında, Kavala hakkındaki casusluk suçlamasının değişmesi ihtimali bulunduğunu, İstanbul dışına çıkamamak şeklindeki adlı kontrolün yeterli olacağını belirterek tahliyesini savundu.

Kavala için tutukluluk incelemesi

Tutuklu yargılanan sanıklar hakkında her ay rutin olarak tutukluluk incelemesi yapılıyor. Bu kapsamda İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi, casusluk suçlamasıyla yargılanan Kavala için tutukluluk incelemesi yaptı. Mahkeme, tutukluluk incelemesi sonunda durumunda değişiklik olmadığını belirterek tahliyeye gerek olmadığına hükmetti.

"Adli kontrol tedbirleriyle tahliyesine karar verilebilir"

Heyetten karara muhalif kalan hâkim yazısında, Kavala'nın casuslukla suçlandığını anımsatarak şunları kaydetti: Suç vasfının değişme ihtimali, sanığın savunmasının tespit edilmiş olması, delillerin büyük ölçüde sağlanmış olması ve bu aşamada tutuklu kaldığı süre de gözetilerek, sanık hakkında adli kontrol tedbiriyle de etkin denetim sağlanabileceği ve bu tedbirlerin ölçülü olacağı kanaatiyle sanığın yurtdışına çıkamamak, polis merkezine her hafta müracaat ve İstanbul dışına çıkamamak adli kontrol tedbirleriyle tahliyesine karar verilebilir.

ÖNCEKİ HABERLER
Boris Johnson: En sevdiğim sağlıklı yiyecek kebap
Şehit annesi anlattı! Korgeneral Osman Erbaş "Keşke bizde şehit olabilsek” dedikten sonra şehit düşmüş
CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Erdoğan kendi kurduğu masayı dağıttı
DAEŞ operasyonunda 7 Iraklı sınır dışı edildi
Milli atlet İlyas Çanakçı, Torun’da yarı finalde
İkinci kez Covid-19 yakalanan Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu: Dünyadan kopuyorsunuz
2018’deki döviz kuru krizini tahmin eden ekonomistten dikkat çeken uyarı! 2 yıl içinde...
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü
Hatay'da Karakol Komutanı Teğmen Suriye sınırında 82 kilo uyuşturucuyla yakalandı
HDP ile bağlantılı 2 kişi terör örgütüne yardımdan tutuklandı
Yorumlar 8 yorum