BIST 1.454
DOLAR 8,31
EURO 10,11
ALTIN 498,91
HABER /  EKONOMİ

Onlarca gemi deniz salyangozu avı için İstanbul Boğazı'na akın etti

Deniz salyangozları, İstanbul Boğazı ve Karadeniz'i mesken tuttu. Ekonomik değerleri çok yüksek, toplamak da serbest olunca her gün onlarca tekne deniz salyangozu avı için İstanbul Boğazı'na açılıyor.

Abone ol

Yıllar önce anavatanı Japon Denizi'nden gemilere tutunarak gelen deniz salyangozları, doğal düşmanları da olmadığı için İstanbul Boğazı ve Karadeniz'i mesken tuttu. Uzakdoğu'da gıda olarak tüketilen salyangozların kabuğu da kozmetik başta olmak üzere sanayide hammadde olarak kullanılıyor. Ekonomik değerleri çok yüksek, toplamak da serbest olunca her gün onlarca tekne deniz salyangozu avı için İstanbul Boğazı'na açılıyor.

Latince adı 'rapana thomasiana' olan deniz salyangozu, Uzakdoğu'da kanser hastalığının çaresi ve afrodizyak etkisiyle gençlik iksiri olarak anılıyor. Türkiye'de ise pek tüketilmiyor ancak dünyanın dört bir yanına ihraç ediliyor.

Her gün onlarca tekne, İstanbul Boğazı'nın serin sularında deniz salyangozlarının yatak denilen konaklama yerlerinde 20 milyon dolarlık ihracat pastasından pay alabilmek için duruyor. Kompresöre bağlanmış birer hortumu ağızlarına takan balık adamlar, elleriyle yakalayıp çuvallara dolduruyor. Raf ömrü derin dondurucuda 540 gün olan salyangozların alıcısı da hazır.

Sahil Güvenlik ekipleri, teknelerdekilerin ne avladıklarını düzenli kontrol ediyor. Midye avlayanlara ceza kesiliyor, deniz salyangozu avcılığının ise cezası yok.

Türkiye karasularında ilk olarak 1953 yılında tespit edildiler

Deniz salyangozunun ülkemizde pek de bilinmemesinin ilginç bir sebebi var. İstanbul Boğazı ve Karadeniz'i boylu boyunca kaplayan salyangozlar, sıcak denizlerden gelen balon balıkları gibi istilacı bir tür ve anavatanı Japon Denizi. Bilimsel makalelere göre; Türkiye karasularında ilk olarak 1953 yılında tespit edildiler. Balıklar gibi çok uzun mesafeler kat edemedikleri için İstanbul'u ziyaret eden gemilere yapışarak ya da denge tanklarındaki suların içinde geldikleri tahmin ediliyor.

İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Dr. Taner Yıldız, deniz salyangozlarının hikayesini şöyle anlattı:

"Normalde İstanbul Boğazı'nın doğal türlerinden değiller. Buraya geldiklerinde onları tehdit edecek düşmanları yoktu ve hızla çoğaldılar. İstanbul Boğazı'nın zeminini ve akıntıyla gittikleri Karadeniz'in neredeyse tamamını kapladılar. Ekonomik değerleri çok yüksek. Balıkçılar suya girip çuvallara dolduruyorlar. Böyle avlanmanın popülasyon için bir zararı yok. Buradaki tek sıkıntı ise dalgıçlar, herhangi bir teknik cihaz kullanmıyor. Kompresöre bağlı pipo adı verilen bir boruyla dalıyorlar. Vurgun yeme ihtimalleri var. Bu milyon dolarlık bir ekonomi. 1980'li yıllardan itibaren Japon Denizi'ndeki salyangoz sayısı iyice azalınca bir araştırmaya girmişler. 'Nerede bulunur?' diye ararken Marmara ve Karadeniz'i keşfetmişler. Alıcısı da Uzakdoğu'dan geliyor."

ÖNCEKİ HABERLER
Çaykur Rizespor'a mağlup olan Denizlispor küme düştü
Çin Büyükelçiliğinden çok konuşulacak ABD ve İsrail paylaşımı
Göztepe konuk olduğu Antalyaspor'u mağlup etti
Konyaspor'dan Fatih Karagümrük'e gol yağmuru
Kahramanmaraş'ta freni boşalan kamyon dehşet saçtı! 3 aracı biçti
Sanayi Bakanı Mustafa Varank'tan 'Bana Fren Ali demişlerdi' diyen Ali Babacan'a olay cevap
Eskişehir Valiliği duyurdu! Bu ürünlerin marketlerde satışı yasaklandı
Konya'da 8 aylık hamile eşini boğazını keserek öldürdü! Savunması şok etti
'Kripto Tosuncuk' Thodex CEO'su Faruk Fatih Özer alarmı! Sürat teknesiyle kaçacak korkusu
Hollanda'da yaşandı! Elektrik kesintisinin ardından solunum cihazına bağlı 2 Kovid-19 hastası öldü
Yorumlar 2 yorum