BIST 8.000
DOLAR 27,12
EURO 28,94
ALTIN 1.673,93
HABER /  GÜNCEL

Oda TV iddianamesinde ceza yağdı!

Aralarında Yalçın Küçük, Soner Yalçın, Nedim Şener ve Ahmet Şık'ın da bulunduğu Oda TV iddianamesi tamamlandı.

Abone ol

''Ergenekon'' soruşturması kapsamında Odatv'de yapılan aramalara ilişkin yürütülen soruşturmayla ilgili olarak, eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı ile gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Soner Yalçın'ın da aralarında bulunduğu 12'si tutuklu 14 şüpheli hakkında iddianame hazırlandı.

Ergenekon soruşturması kapsamında Odatv’de yapılan aramalar sonrası tutuklanan ve aralarında gazeteciler Nedim Şener ve Ahmet Şık’ın da olduğu 12’si tutuklu 14 şüpheli hakkındaki iddianame tamamlandı. İstanbul Cumhuriyet Savcısı Cihan Kansız tarafından hazırlanan 134 sayfalık iddianame Başsavcı Vekili Fikret Seçen tarafından onaylandı.

İddianame, yeni açılan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Odatv iddianamesi, Çağlayan Adliyesi’nde yeni açılan İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilen ilk iddianame oldu. Mahkeme, iddianamenin kabulü ya da reddi yönündeki kararını 15 gün içerisinde açıklayacak.

ŞÜPHELİLER VE İŞLEDİKLERİ İDDİA EDİLEN SUÇLAR

İddianamede, şüpheliler tutuklu şüpheliler Yalçın Küçük, Soner Yalçın, Ahmet Şık, Hanefi Avcı, Nedim Şener, Barış Terkoğlu, Barış Pehlivan, Doğan Yurdakul, Müesser Uğur, Coşkun Musluk, Sait Çakır ve Kaşif Kozinoğlu ile tutuksuz şüpheliler Ahmet Mümtaz İdil ve İklim Ayfer Kaleli, “silahlı terör örgütü kurmak, yönetmek, silahlı terör örgütüne üye olmak, terör örgütüne yardım etmek, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek, devletin güvenliğine ilişkin belgeleri temin etmek, açıklanması yasaklanan belgeleri temin etmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, kişisel verileri kaydetmek ve adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs etmek” gibi iddialarla suçlanıyor.

ŞIK VE ŞENER İÇİN 15 YILA KADAR HAPİS İSTEMİ

İddianamede Ahmet Şık ve Nedim Şener’in “silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

İddianamede Yalçın Küçük, örgütün yöneticisi olmakla suçlanıyor. Soruşturma sonunda hakkında işlem yapılan 9 kişi hakkında da dava açılmasına gerek görülmeyerek takipsizlik kararı verildi.