BIST 9.693
DOLAR 32,50
EURO 34,69
ALTIN 2.499,53
HABER /  GÜNCEL

Numan Kurtulmuş'tan önemli açıklamalar...

Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklamalar yapan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Suriyeli mültecilere çalışma izni verilmesi konusunda hazırlanan taslağın detaylarını anlattı.

Abone ol

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Suriyeli mültecilere dönük düzenlemeler, AR-GE yatırımları ve HDP belediyelerine dönük alınacak yasal tedbirleri paylaştı.

Suriyeli mültecilere çalışma izni verilmesi konusunda hazırlanan taslağın detaylarını anlattı. Kurtulmuş, HDP belediyelerine dönük verdiği mesajda ise "İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma açma yetkisi vardır. Bazı belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri görevden alındı. İmkanları bu yönde kullananlardan hesap sorulur, gereken yapılır." dedi.

İşte Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları...

AR-GE YATIRIMLARI

Türkiye, Ar-Ge alanında önemli gelişmeler kaydetti. Ar-Ge personelinin personelinin arttırılmasına ilişkin adımlar atacağız. Ekonomik anlamda önemli bir karar. Bakanlar Kurulu takip edecek. Ekonomik alanında çok önemli bu reformu gündemimize aldık. Önümüzdeki günlerde parlamentoya sevk edilecek. Hedefimiz 2023'te özel sektörün AR-GE payının yüzde 60'a çıkarılması.

SURİYELİLERE ÇALIŞMA İZNİ

Türkiye'de bulunan Suriyelilerin çalışma izinlerine ilişkin izinler gündeme geldi.  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından ayrıntılı bir çalışma kabineye sunuldu. Bu konunun istismar edilmemesinin altını çizerek istirham ediyorum.  

YÜZDE 10 KOŞULU

Suriyelilere verilen çalışma izni Türk vatandaşlarının istihdamını kısıtlamaz. Suriyeliler İçişleri tarafından ikame ettikleri yerde çalışabilecekler ve kimlik aldıktan 6 ay sonra çalışma izni için başvurabilirler. Çalışan Suriyeli sayısı personelin yüzde 10'unu geçemeyecek. Geçici tarım işçisi Suriyeliler için Valilik kota koyabilir. Bu düzenleme nitelikli Suriyelilerin imkan bulması için faydalı olacaktır.

HDP'Lİ BELEDİYELER

HDP başta olmaz üzere bütün siyasi partiler her kes demokrasinin imkanlarından istifade ediyor. Bu belediyeler hendek kazanlara yardım etsinler diye oy almadı. Bu belediye başkanlarını göreve getiren bölge halkı, kendilerine hizmet getirsinler diye oy verdi. Bu çukur siyasetine destek veren belediyeler, kendi seçmeninin istediklerini yerine getirmiyorlar. Öncelikli olarak sorumlulukları kendi seçmenleridir. Yasal meczuat çok açıktır. İçişleri Bakanlığı'nın soruşturma açma yetkisi vardır. Bazı belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri görevden alındı. İmkanları bu yönde kullananlardan hesap sorulur, gereken yapılır.