BIST 1.460
DOLAR 8,36
EURO 10,22
ALTIN 501,95
HABER /  POLİTİKA  /  AK PARTİ

Numan Kurtulmuş'dan flaş referandum açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda cumhurbaşkanlığı sistemi başta olmak üzere siyasi gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Abone ol

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş referandum sürecinde AK Parti ve MHP'nin ayrı ayrı kampanya yürüteceğini söyledi. 

Kurtulmuş, "MHP, kendisince önemli gördükleri noktaları anlatacak, biz de AK Parti olarak kendi önceliklerimiz etrafından bir kampanya yürüteceğiz. Her ikisi de evet kampanyası olacak" dedi. 

Kurtulmuş artan terör faaliyetlerinin referandum sonrası sona ereceği öngörüsünde de bulundu.

Kurtulmuş'un açıklamalarının detayları şöyle:

"İki farklı partinin bir anayasa değişiklik paketine 'evet' oyu vermesiyle bir müştereklik söz konusudur. Ama her iki parti de kendi öncelikleri bakımından bir referandum kampanyası yürütecektir. AK Parti ve MHP'nin ortak bir referandum kampanyası yürütmesi söz konusu değildir. MHP, kendisince önemli gördükleri noktaları anlatacak, biz de AK Parti olarak kendi önceliklerimiz etrafından bir kampanya yürüteceğiz. Her ikisi de evet kampanyası olacak.

REFERANDUM SÜRECİ

Öyle görünüyor ki büyük ihtimalle biz, bunun bir rejim değişikliği değil sistem değişikliği olduğu, Türkiye'nin etkin bir yönetim modeline kavuşmasının büyüyen, gelişen, güçlü bir Türkiye için en önemli hususlardan birisi olduğu ana fikri üzerine oturacak bir kampanya yürüteceğiz. Özellikle terörle mücadele konusunda gelinen nokta, son aylarda sağlanan çok ciddi başarılar ve daha güçlü bir hükümet modeliyle, daha seri karar alabilen yürütme modeliyle terörün de üstesinden daha rahat gelinebileceği fikriyle bir kampanya yürütülecek.

TERÖR SALDIRILARI REFERANDUMDAN SONRA BİTECEK 

Terör örgütleri neden bu kadar yakın stratejik işbirliği içerisinde? Türkiye’ye diz çöktürmek istiyorlar. Arkasındaki güçlerle, bunların sırtını sıvazlayan ağa babalarıyla birlikte Türkiye’nin güçlü bir şekilde yoluna devam etmesini engellemek istiyorlar. Şimdi referandum sürecinin, onlar için ayrı bir motivasyon unsuru olduğu kanaatindeyim. 'Aman şu referandumda evet çıkmasın' diye terör örgütlerini de kullanarak Türkiye’de bir korku atmosferi oluşturabilirler, halkı canından bezdirecek bir noktaya getirebilirler. Bununla ilgili her türlü tedbirlerimizi alıyoruz. Allah’ın izniyle referandumda büyük oranda ‘evet’ çıktıktan sonra da bu terör örgütleri, hiçbir şekilde sesi soluğu çıkmayacak noktaya gelirler.

FIRAT KALKANI HAREKATI

Fırat Kalkanı Operasyonu ya da El Bab’daki operasyon, orayı temizleyip rejime devredilsin diye yapılmış bir operasyon değildir. En başından itibaren söyledik, Fırat Kalkanı, Türkiye’nin kendi ulusal güvenliğiyle ilgili bir operasyondur. Türkiye’nin sınırlarının korunması ve hemen sınırın güneyindeki bölgede Türkiye’ye gelen tehditlerin ortadan kaldırılması için yapılmış olan bir operasyondur.

El Bab'da bölgeye ait olmayan unsurların gelip yapmış olduğu bir işgal var. Bunun ortadan kaldırılması ve sonrasında El Bab'da da halkın huzur ve güven içerisinde gelip kendi evlerine oturması, yeniden hayatlarını kurması, Türkiye'nin esas hedefi budur.

DESTEK ALAMIYORUZ

Ne yazık ki El Bab’daki operasyonlar sırasında koalisyon güçleri, Türkiye’nin bu operasyonuna yeterli destek vermemiştir. Bunu da açıkça söylemekten hiçbir endişe taşımıyorum. Halen de destek almıyoruz.

TÜRK İMAMLARIN CASUSLUK YAPTIĞI İDDİASI

“(Diyanet İşleri Türk İslam Birliği mensubu imamların Almanya’da Türkiye adına casusluk yaptıkları iddiası) Bu, külliyen iftiradır. Diyanet İşleri teşkilatımızın hiçbir mensubu din görevlimiz casusluk faaliyeti yapmaz. Kendi cemaatindeki insanların özel hayatlarıyla ilgili ya da özel bilgilerini kimseyle paylaşmaz. Böyle olmasına rağmen DİTİB bu konuda soruşturma başlatmıştır. Soruşturmanın sonuçları da çok açık bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

ÖNCEKİ HABERLER
Yakalanan terörst itiraf etti! Savcı saldırısına da ben gerçekleştirdim
AK Parti-MHP senaryoları ve referandum stratejisi 5 anket sonucu!
Astana'da son durum! Türkiye Rusya ve İran anlaştı
Koyun otlatırken 2 bin yıllık tarih buldu
Beşiktaş saldırısında şoke eden ayrıntılar bu kadın kim?
OHAL aklama komisyonu! İhraç edilen öğretmen ve memurlar...
Devlete döviz borcu olanları ilgilendiren düzenleme
Kristen Stewart ifşası : 'Trump benim için deliriyordu!'
Kolluk kuvvetleri artık meslekten uzaklaştırılabilecek!
Vali kürsüde konuşurken bir anda yere yığıldı!
Yorumlar 4 yorum