BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  GÜNCEL

Koyun otlatırken 2 bin yıllık tarih buldu

İzmir'de koyun otlatan, koyunlarının çukura düşmesi sonucu sese koşan Akif Geniş, tasadüf eseri 2 bin yıl öncesine ait bir tarih buldu.

Abone ol

İZMİR Ödemiş'te koyun otlatan 38 yaşındaki Akif Geniş, Kurucuova Köyü yakınlarında 2 bin yıl öncesine ait olduğu düşünülen bir kilisenin ya da hamamın tavanının buldu. Geniş, bölgeye zaman zaman müze yetkilileri ile arkeologların gelip gittiğini belirtirken, Arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin, "Bu alanın yakınında yeni ortaya çıkmış olan kuyu görünümlü yeni kalıntının büyük dinsel kompleksin bir parçası, bir şapel olması mümkündür. Meselenin tam olarak anlaşılabilmesi için bu alanda geniş çaplı bir yüzey araştırması ve arkeolojik bir temizlik çalışması gereklidir" diye konuştu.

"KOYUNLAR ÇÖKÜNTÜYE DÜŞTÜ"

Yaşadığı olayı anlatan Akif Geniş, "Koyunları otlatırken tepelik alanda bir gürültü duydum. Hemen o tarafa yöneldim. Koyun seslerini takip edince bir yerde çöküntü olduğunu ve koyunların buraya düştüğünü gördüm. Bir koyun telef oldu, diğerlerini kurtardım. Çöküntüyü görünce, buranın eski dönemlerden kalma bir yapının çatısı olduğunu anladım. Bu ya bir kilise ya da bir hamam idi. Hemen durumu müze yetkililerine bildirdim. Burada içinde 5-10 bin kişilik tiyatronun da bulunduğu büyük bir yerleşim yeri varmış. Benim gözlemlerime göre su sarnıcı bile var. Kale duvarları gibi duvarlar ve binlerce işlenmiş taş, mermer ve tuğla var" dedi."ARAŞTIRILMASI GEREKİYOR"

Arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin ise "Anılan yeri biliyoruz. Yetkililere konuyla ilgili bilgiler verdik. Gazete ve dergilerde de yazılar yazdık. Eski adı Ayasuluk olan Türkönü Köyü ile Kurucuova arasında kalan Neikaia antik kentinin akropolünde, burayı 1926 yılında ziyaret eden Alman din bilgini Victor Schultze'ye göre Küçük Asya’nın en şaşaalı kiliselerinden biri yer alıyordu. Günümüzde defineciler tarafından kısmen tahrip edilmiş bulunan bazilikal planlı bu yapının zemini mozaiklerle kaplıdır. Bu alanın yakınında yeni ortaya çıkmış olan kuyu görünümlü yeni kalıntının da bu büyük dinsel kompleksin bir parçası, bir şapel olması mümkündür. Nitekim kilisenin yakınında eski bir şapelin varlığından söz edilmektedir. Meselenin tam olarak anlaşılabilmesi için bu alanda geniş çaplı bir yüzey araştırması ve arkeolojik bir temizlik çalışması gereklidir" ifadelerini kaydetti

ÖNCEKİ HABERLER
Dolar kaç TL 24.01.2017 faiz kararı dolar kurunu nasıl etkiler?
Beşiktaş saldırısında şoke eden ayrıntılar bu kadın kim?
Devlete döviz borcu olanları ilgilendiren düzenleme
Kristen Stewart ifşası : 'Trump benim için deliriyordu!'
Vali kürsüde konuşurken bir anda yere yığıldı!
Referandumda ne sonuç çıkacak? İşte referandum anket sonuçları
Reina saldırganı sağlık kontrolünden geçirildi
Fırat Kalkanı Harekatı'nda 13 terörist öldürüldü
Arkadaş kavgası cinayetle sonuçlandı
İstanbul'da elektrik kesintisi 26 Ocak 2017
Yorumlar