YAZARLAR

NİSSAN QASHQAİ 1.6 Premium X-Tronic Sürüş İzlenimi

Lüks otomobillerde bulabileceğiniz birçok özelliği Qashqai’nin bu üst donanım seviyesinde bulabiliyorsunuz. Kendinizi rahat ve güvende hissetmeniz için yenilikçi teknoloji ile donatılmış.

Arazi aracı, minivan ve hatcback otomobillerinin karışımıylaortaya çıkan “crossover” son dönemlerde en çok tercih edilensınıflardan biri. Nissan’ın ise bu sınıfta Qashqai ile ciddi birüstünlüğü var. Bu üstünlüğün Qashqai’nin özellikle arazi otomobiliözelliklerine daha yakın olmasının etkilerinin büyük olduğunudüşünüyorum. Şehir için konfor hafif arazi için güvenlikbeklentisini karşılayan Qashqai adını Geçmişte İran’da yaşayan birTürk boyundan alıyor.

Dış tasarımı oldukça sportif ve dinamik.Test sürüşü yaptığımotomobil en üst donanıma sahip. Dolayısıyla konfor ve kaliteoldukça iyi seviyede. Lüks otomobillerde bulabileceğiniz birçoközelliği Qashqai’nin bu üst donanım seviyesinde bulabiliyorsunuz.Kendinizi rahat hissetmeniz için birçok özellikle donatılmış.Isıtma fonksiyonu bulunan deri koltuklar bel destekli yani uzun yoliçin oldukça konforlu.

Direksiyondaki tuşları en rahat yerleştirilen otomobillerdenbiri Qashqai. Derinlik ve yükseklik ayarıyla kısa sürede doğrusürüş pozisyonuna ulaşabilir ve direksiyonun sport ve normal olanseçeneklerden kendinize uygun sürüş modunu da seçebilirsiniz.Gösterge panelinde 5” renkli ekran ve bu ekranıkişiselleştirebiliyorsunuz.

Vitesin önünde iki bardaklık ve telefon gibi eşyalarınızı koyuprahatça muhafaza edebileceğiniz bir alan var. Ayrıca 2 bölmelikolçak eşyalarınızı toparlamak için oldukça yer sağlıyor. Usb veaux girişi kolçağın içinde. Bu sevmediğim kısmı, usb girişinin dahakolay bir yerde olmasını tercih ederdim tabiki.7”  dokunmatikve parlama yapmayan ekran navigasyon, müzik gibi uygulamalari çokdaha rahat kullanmanızı sağlıyor.

Panoramik cam tavan otomobilde artık kesinlikle tercih edilmelitüm otomobillere yakıştığı gibi Qashqai de de rahatlatıcı etkisinihissediyorsunuz. Otomobil özellikle güvenlik konusunda gerekliolabilecek herşeyi düşünmüş. Otomobilin güvenlik kalkanıylaherhangi bir yere çarpmanız mümkün değil, öndeki aracayaklaştığınız da biri size yaklaştığında yandaki otomobilyaklaştığında veya ağaç veya başka bir şey sürekli uyarıalıyorsunuz. Şerit uyarı takip sistemi, hareketli nesne algılamasistemi, acil durum freni, kör nokta algılama sistemi, yorgunlukalgılama sistemi ile sürekli sizinle ve çevresiyle iletişim halindeolan otomobil bazen size ne yapmanız gerektiğini söylüyor hissiuyandırıyor.

Otomobilimde ki  1.6 litre Dizel motora Nissan’ın X-tronicadını verdiği otomatik şanzıman eşlik ediyor. Bu şanzımanıdilerseniz manuel olarak değiştirebiliyorsunuz. 130 beygir güçüreten motorun tork değeri ise 320 Nm. Bu değerlerler otomobilinçok iyi bir performans göstermesini sağlıyor. Eco modu ile tepkilerbiraz zayıflasa da yakıt tüketimine büyük katkı sağlıyor. Benotomobille yaklaşık 1500 km yol yaptım, şehirler arası değişenşartlarda yaptığım yolculuk süresince 6 litre civarında bir tüketimdeğeri yakaladım. Bu seyahatle neden sınıfının çok tercih edilenotomobillerinden olduğunu deneyimlemiş oldum. Ekonomik, konforlu vegüvenli yolculuk garantisi veriyor olması. 

Yorumlar