BIST 11.065
DOLAR 33,04
EURO 35,99
ALTIN 2.561,47
HABER /  GÜNCEL

Nazlı Ilıcak'a 'casusluk' şoku! Savcı bakın ne istedi?..

Darbe girişimi davasında 'ağırlaştırılmış müebbet hapis' cezasına çarptırılan gazeteci Nazlı Ilıcak'ın yargılandığı 'casusluk' davasında savcı mütalaasını verdi...

Abone ol

Gazeteci Nazlı Ilıcak’ın 'casusluk’ suçundan yargılandığı davada savcı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı, "gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan yargılanan Nazlı Ilıcak hakkında, müebbet hapis cezası istedi. Nazlı Ilıcak, 2015'te yayımlanan "Askeri İstihbarat ve Tahşiyeciler" başlıklı köşe yazısı nedeniyle "casusluk" suçundan yargılanıyor.

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya Nazlı Ilıcak tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Cezaevi'nden SEGBİS sistemi ile katıldı. Ilıcak'ın avukatları da duruşma salonunda hazır bulundu.

CASUSLUK SUÇUNDAN MÜEBBET HAPİSLE... Duruşma savcısı Hakan Özer, esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. Savcı Özer, 2 Ocak 2015 tarihinde Bugün Gazetesi'nde Tahşiyeciler grubunu konu alan yazı yazdığını, yazıda imha edilmiş gizli ibareli belgenin içeriğine yer verildiğini, gizli ibareli bu belgeyi basın kuruluşlarına dağıttığını belirterek Nazlı Ilıcak'ın, "Siyasi ve askeri casusluk" suçundan müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi. Nazlı Ilıcak da mütalaaya karşı beyanda bulunmak için süre istedi. Mahkemede Nazlı Ilıcak ve avukatlarına süre vererek duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN... İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Nazlı Ilıcak, Genelkurmay Başkanlığı tarafından Tayşiyeciler gurubuna ilişkin olarak hazırlanan, daha sonra da imha edilerek kayıtlardan çıkarılan belgeyi yayınlamakla suçlanıyor.  Nazlı Ilıcak'ın, "Devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılması isteniyor.

AĞIR MÜEBBET CEZASI ALMIŞTI... Nazlı Ilıcak, Ahmet ve Mehmet Altan ile birlikte yargılandığı 'darbe girişimi' davasında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı...