BIST 11.173
DOLAR 32,89
EURO 35,87
ALTIN 2.531,00
HABER /  GÜNCEL

Rusya İdlib'i yeniden vurdu! Esed de tanklarla saldırdı TSK'ya sığındılar

Dünyanın gözünü çevirdiği Suriye'nin İdlib kenti kırsalı, Esad rejimi tarafından topçu ateşiyle vurdu. Vuralan yerlerdeki siviller, TSK gözlem noktaları çevresine sığınıyor. Hemen ardından da Rus uçakları da İdlib'i vurmaya başladı.

Abone ol

TÜM dünyanın gözünü çevirdiği Suriye'nin İdlib kenti kırsalı, Esad rejimi tarafından topçu ateşiyle vuruldu. Esed tanklarından sonra Rus uçakları da İdlib'i vurmaya başladı. Hedef alınan bölgelerde yaşayanlar bulundukları yerleri terk ederek Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) gözlem noktaları çevresine sığınırken, bazı bölgelerde muhalifler ise rejim güçlerine top atışlarıyla karşılık veriyor.

KATLİAM KORKUSU SARDI... Hatay'ın karşısında bulunan ve rejimin ele geçirdiği yerlerde yaşayan muhalif ve sivillerin de yerleşmesiyle nüfusu 4 milyona ulaşan İdlib, Esad yönetiminin yeni hedefi oldu. Esad rejimi, muhaliflerin son kalesi olarak bilinen Heyeti Tahriri Şam (HTŞ) denetimindeki İdlib'de kontrolü sağlamak için operasyon başlatacağını duyurmasının ardından kentte yaşayan milyonlarca insanı katliam korkusu sardı.

Son günlerde Rus savaş uçaklarının çoğunluğu Csir Eş-Şuğur ilçesi olmak üzere çeşitli hedeflere düzenlediği hava bombardımanının ardından rejim güçleri de havadan ve karadan saldırılara başladı. 

ESED, SİVİLLERİ TANKLARLA ATEŞ ALTINA ALDI... Bu sabah saatlerinden itibaren de İdlib çevresindeki çeşitli noktalarında konuşlu Esad rejimi askerleri, muhaliflerin kontrolündeki bölgeleri tanklarla ateş altına aldı. Rejim güçleri İdlib kırsalındaki Temanie, Huveyn, Altah, Cercenaz, Maarşimerin, Biresa ve Al Riffe köyleri ile Hama kırsalında bulunan Hırbet Nakus köyünü topçu atışlarıyla vurmaya başladı.

RUS UÇAKLARI TEKRAR VURMAYA BAŞLADI... Esed güçlerinden sonra Rusya Hava Kuvvetleri'ne ait savaş jetleri de İdlib'in Keferzite Kasabasına bombardımana başladı. Hmeymim Hava Üssünden kalkan Rus savaş uçaklarının kasabaya yönelik düzenlediği 4 hava saldırısında yaralananlar olduğu bildirildi.

SİVİLLER TSK'NIN GÖZLEM NOKTALARINA KAÇIYOR... Yoğun top atışlarının ardından İdlib kırsalındaki köylerde yaşayan binlerce sivil ise saldırılardan korunmak için bulundukları bölgeleri terk etti ve daha güvenli gördükleri için Astana mutabakatı çerçevesinde garantör ülke olarak İdlib'de 12 gözlem noktası kuran Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Surman bölgesindeki üs noktası yakınlarına yerleşti.

MUHALİFLER KARŞILIK VERİYOR... Öte yandan muhalif grupların bir araya gelişiyle oluşturulan Suriye Ulusal Özgürleştirme Cephesi de saldırılara karşılık vermeye başladı. Topçu atışlarıyla hedef alınan köylerde bulunan Suriye Ulusal Özgürleştirme Cephesi mensubu askerler, tank ve ağır silahlar ile rejim güçlerini ateş altına aldı.

Öte yandan İdlib'deki gözlem noktalarında teyakkuz durumunda olan TSK, sınır hattında da önlemlerini artırdı.