BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

NASA'nın uzaylılara gönderdiği Türkçe mesaj!

NASA'nın Jet Propulsion Laboratory (JPL) bölümünde çalışan Türk astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, uzaya türkçe mesaj gönderildini anlattı.

Abone ol

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesinin (NASA) Jet Propulsion Laboratory (JPL) bölümünde çalışan Türk astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, uzaylıların varlığına inandığını ama dünyaya geldiklerine inanmadığını belirterek, "Mars'ta 2020'de yaşam aranacak, 2035'de ilk Mars astronotunu görebileceğiz" dedi.

Uluslararası Yetenekli Çocuklar Eğitim Programı kapsamında, Akdeniz Üniversitesinde "Gözlem teknolojileri, veri bilimi ve uzay araştırma robotları" konulu konferansa katılan Yıldız, NASA'nın evreni tanımak ve gezegeni anlamak misyonuyla kurulduğunu söyledi.

1,4 MİLYAR BÜTÇEYE SAHİP

JPL'nin 5 bin çalışanı ve 1,4 milyar dolar bütçesi olduğunu vurgulayan Umut Yıldız, misyonlarının, derin uzay araştırmaları ve uzaya robot gönderme araştırmaları olduğunu dile getirdi.

Katılımcılara yıldız oluşumuyla ilgili bilgi veren Dr. Yıldız, son 7-8 yılını bu konuya ayırdığını, ancak hala yıldızların, gezegenlerin nasıl oluştuğunu tam olarak bilmediklerini ifade etti.

ELİMİZDE DONELER VAR

Yıldız, ellerinde toz parçacıkları, kayalar ve gezegenler gibi donelerin olduğunu, ancak bu arada ne olup bittiği hakkında teoriler dışında net bir fikirlerinin bulunmadığını aktardı.

Bir yıldızın doğumunun 10 milyon yıl sürdüğüne, ömrünün ise yaklaşık 10 milyar yılı bulduğuna dikkati çeken Umut Yıldız, dünyada uzayı gözlemek için çeşitli büyüklüklerde teleskopların yapıldığını kaydetti.

2 MİLYAR DOLARA MAL OLACAK

Yıldız, Square Kilometre Array Projesi'nin Güney Afrika ve Avustralya'da 2018 yılında başlayacağını ve 2023'de biteceğini, 2 milyar dolara mal olacak projede 130 bin anten ve 100 çanak bulunmasının hedeflendiğini anlattı.

Proje ile bu bölgelere toplamda 2'şer milyon anten ve çanağın yerleştirileceğini dile getiren Dr. Yıldız, projenin insanlığa büyük şeyler kazandıracağına inandığını vurguladı.

Umut Yıldız, "Bu teleskop tam olarak operasyona başladığında saniyede 700 terabayt veri elde edecek. Bu teleskoplar o kadar hassas olacak ki; 10 ışık yılı mesafedeki bir gezegenin havaalanı radarını duyabilecek" diye konuştu.

UZAYA "SABAH ŞERİFLERİNİZ HAYROLSUN" MESAJI

Uzaydaki yaşamla ilgili çalışmaların da sürdüğünü ifade eden Yıldız, şöyle konuştu:

"Uzaya gönderilen Voyager uydusuna müzik kayıtları, bilgiler gibi bir dilde ses kayıtları da gönderildi. 'Olur da bir gün uzaylılar bulursa' diye gönderilen ses kayıtlarındaki Türkçe mesaj, 'Sayın Türkçe bilen arkadaşlarımız, sabah şerifleriniz hayrolsun' kelimesiydi. Uzaylılara gönderdiğimiz mesaj bu. Uzaylılar karşımıza çıkarsa, 'Türkler neden bu kadar uzaya duyarsız' diye kızabilirler" ifadesini kullandı.

ÖNCEKİ HABERLER
Hava durumu kar yağışı fena bastırdı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Kerbela İran'daki Erbain törenlerinde anılıyor
Gülben Ergen'den Can Dündar eleşirilerine cevap
Kılıçdaroğlu'ndan hükümete Tahir Elçi çıkışı
Rusya Türkiye uçak krizini yatıştıracak flaş gelişme
ABD'den kritik açıklama Erdoğan taahhüt verdi
Memurun çalışma hayatı değişiyor! Yeni düzenlemeler neler?
Gazeteci Mete Akyol'dan oturma eylemi
Samsun'da soba faciası
Yorumlar