BIST 5.032
DOLAR 19,08
EURO 20,58
ALTIN 1.211,96
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

NASA, Mars'ın 'Gammaz Yüreği'ni paylaştı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 'Kızıl Gezegen' Mars'ın yeni görüntülerini paylaştı. NASA'nın Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Deneyi (HiRISE) tarafından paylaşılan görüntülerde, kızıl renkteki sert kayalıklar görülüyor.

Abone ol

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), 'Kızıl Gezegen' Mars'ın yeni görüntülerini paylaştı. NASA'nın Yüksek Çözünürlüklü Görüntüleme Bilim Deneyi (HiRISE) tarafından paylaşılan görüntülerde, Mars'ın yüzeyindeki kızıl renkteki sert kayalıklar görülüyor.

Mars yüzeyini genellikle ince taneli taş ve kayalıkların kapladığını belirten uzmanlar, gezegenin bir kısmında yoğun ve sert kayalıkların bulunduğunu gösteren yeni görüntüler elde ettiklerini belirtti.

MARS'IN 'GAMMAZ YÜREĞİ'

HiRISE'da görevli bilim insanları, yeni fotoğraflara ilişkin yaptıkları sosyal medya paylaşımında, ABD'li ünlü yazar Edgar Allan Poe'nun öyküsüne gönderme yaparak, "Renkli Kayalık katmanları. Ya da bizim tabirimizle, Mars'ın 'Gammaz Yüreği'" ifadelerinde bulundu.

Kızıl renkteki kayalık katmanlarının arasında ince kum tanelerinin de bulunduğu ifade edilen açıklamada, yeni görüntülerin Mars'ın yüzeyinden 300 kilometre uzaklıkta konumlanan Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracından elde edildiği belirtildi.

HiRISE GEÇEN AY DÜNYA VE AY'I ÇEKMİŞTİ

NASA, geçen ay da Mars Reconnaissance Orbiter uzay aracındaki yüksek çözünürlüklü 'HiRISE' kamerasını kullanarak Dünya'nın ve uydusu Ay'ın yeni bir teleskopik görüntüsünü paylaşmıştı. Fotoğrafın çekildiği anda Mars ile Dünya arasıdaki mesafenin yaklaşık 205 milyon kilometre olduğu, fotoğrafın bu nedenle önem taşıdığı belirtilmişti.