BIST 8.029
DOLAR 28,87
EURO 31,59
ALTIN 1.892,13
HABER /  GÜNCEL

Napoli'den Öcalan'a fahri hemşehrilik!

Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan'a, İtalya'nın Palermo kentinden sonra Napoli de fahri hemşehrilik verdi.

Abone ol

İtalya'nın Palermo kentinden sonra Napoli de PKK'nın hapisteki lideri Abdullah Öcalan'a fahri hemşehrilik verdi.

Öcalan'a fahri hemşehrilik kararı, Napoli Belediye Başkanı Luigi de Magistris'in önerisiyle Belediye Meclisi tarafından dün alındı.

NAPOLİ KÜRT HALKINA BAĞLI

Belediye Meclisi'nin basın açıklamasında kararın, "Kürt halkıyla demokrasi, eşitlik ve özgürlük dayanışması sergilemek adına alındığı" belirtildi. Kararda,"Napoli kenti, Kürt halkına sevgi, saygı ve dostlukla bağlıdır" denildi.

ÖZ YÖNETİM HAKKINI TANIYORUZ

Karar metninde ayrıca şu ifadeler yer aldı:"Abdullah Öcalan, Kürt halkının siyasi ve ruhani lideridir. Halkının maruz kaldığı baskılara karşı savaşmış ve özellikle son yıllarda baskıcı, gaddar ve otoriter politikalarla ciddi şekilde engellenen demokratik insan haklarının yerine getirilmesi için mücadele etmiştir."

PALERMO DA DAHA ÖNCE VERDİ

Daha önce de İtalya'nın Palermo kentinde Abdullah Öcalana fahri hemşehrilik verilmişti.Kararda, Napoli Belediyesi'nin Suriye'deki Kobani kantonuyla bir anlaşma imzalayarak "evrensel öz yönetim hakkını tanıdığı" da hatırlatıldı.

ÖCALAN'IN YEĞENİNE TESLİM EDİLECEK

Napoli'deki Kürt derneği "Napoli Kürdistan Ağı" da, fahri hemşehrilik beratının 15 Şubat'ta yapılacak bir törenle Abdullah Öcalan'ın yeğeni Dilek Öcalan'a teslim edileceğini açıkladı.

TÜRKİYE'DEN KARARA TEPKİ!

İtalya'nın Sicilya adasının başkenti Palermo da geçen Aralık ayında, "Kürt halkı ve Abdullah Öcalan"a fahri hemşehrilik vermiş, Türkiye'den bu karara tepki gelmişti.Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, "AB'nin ve uluslararası kuruluşların terör listelerinde yer alan bir terör örgütü liderine fahri vatandaşlık verilmesi kabul edilemez bir saygısızlık" demişti.