BIST 1.408
DOLAR 8,06
EURO 9,67
ALTIN 460,38
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Ahtapotlar renk değiştirerek haber yolluyorlar

Ahtapotların nasıl haberleştikleri ortaya çıktı. Meğer ahtopotlar renk değiştirdiklerinde birbirleriyle haberleşiyorlarmış.

Abone ol

Ahtapotların renk değiştirerek mesaj yolladığı ve sosyal etkileşimlerinin sanılandan daha karmaşık olabileceği bildirildi. 

Sonuçları Current Biology dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, Avustralya'nın doğu sahilinde bir grup ahtapotun, karmaşık sosyal mesajlaşma niteliği taşıyabilecek bir dizi davranış sergilediği gözlemlendi. 

RENKLERİ KOYULAŞTIĞINDA

Rengi koyulaşan, dik ve ürkütücü biçimde duran ahtapotların büyük olasılıkla öfkelerini gösterdiği, öte yandan yenilgiye uğrayan ve çatışmadan uzak durmaya çalışan ahtapotların renklerinin solabileceği belirtildi.

Araştırmacılardan Profesör Godfrey- Smith, "Ahtapotlar kızdıklarında olabildiğince büyük görünmeye çalışıyor, kollarını yana açıyor. Koyu bir renge bürünmelerinin nedeni de fizyolojik bir yanıt değil" dedi. 

Profesör Godfrey- Smith ve çalışma arkadaşı David Schell'in bir grup öğrenciyle yaptıkları araştırmada, 53 saatlik kamera görüntüleri izlendi ve ahtapotlar arasındaki 186 etkileşim gözlemlendi.


Daha önce ahtapotların yalnız yaşayan yaratıklar olduğu, renk değiştirmeleri ve davranışları, avlanmak isteyen diğer türlerden kaçınmak için başvurdukları yöntemler olarak değerlendiriliyordu.

ÖNCEKİ HABERLER
Sinemalarda bu hafta 5 yeni film vizyonda
Faizler iki haftanın en düşük seviyesinde
Araba kullanırken porno izleyince bakın ne oldu!
Skandal iddia! Askerler bize tecavüz ediyor
En büyük güneş sistemi bulundu! Dev gezegen
Çin'den ABD'ye sert tepki
Askeri Casusluk Davası'nda karar verildi
Borsa 73 bini aştı
Bekara ev vermeyen yandı! 15 bin TL...
İran'dan ahlaksız iki seçenek mülteciler anlattı
Yorumlar