BIST 11.156
DOLAR 33,04
EURO 35,94
ALTIN 2.551,00
HABER /  DÜNYA

Musul krizinde flaş gelişme! Türk mallarına boykot!

TSK'nın Musul'un Başika bölgesinde konuşlandırılmasına tepki gösteren Irak hükümetinden sonra bir çok şehirde il meclisleri Türk mallarına boykot kararı aldı.

Abone ol

Irak’ın bazı illerinde, Türk askerlerinin Musul’un Başika bölgesinde konuşlandırılmasına tepki olarak Türk malları  boykot edildi.

Bağdat İl Meclisi, bugün yapılan oylamayla Türk mallarının kente ithalini  ve Türk firmalarıyla herhangi bir sözleşmenin yapılmasını  yasakladı.

Musenna il Meclis Başkanı Yardımcısı Haris Lemhud, basına yaptığı açıklamada, Türkiye’nin ülke egemenliğini ihlal ettiği gerekçesiyle birçok ilde Türk mallarının boykot edildiğini söyledi.

Haris Lemhud, Irak ile Türkiye arasında yaşanan bu gerginlikten dolayı ülkede bulunan Türk firmalarıyla anlaşmaları fes edeceklerini belirtti.

Harıs Lemhud, bu kapsamda başkent Bağdat, Musenna ve Diwaniye illerinde boykot kararının alındığını ifade etti.

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan Iraklı Ekonomist Abdurrahman Meşhedani, Türk mallarına karşı boykot çağrılarının ciddi bir şekilde piyasaya yansımayacağını söyledi.

Bu kararın siyasi gerginlikler doğrultusunda alındığına dikkat çeken Abdurrahman Meşhedani, Irak Hükümeti’nin bir çok sebepten dolayı Türk mallarının gelişini kesemeyeceğini dile getirdi.

Irak pazarlarının yarı yarıya Türk ve İran mallarıyla dolu olduğunu hatırlatan  Abdurrahman Meşhedani, “Türk mallarının boykotu konusunda Iraklı tüketicilere yasak getirilemez. Ayırca, sınır kapılarında da bu işin önü alınamaz” dedi.