BIST 1.391
DOLAR 8,74
EURO 10,37
ALTIN 495,67
HABER /  BİLİM - TEKNOLOJİ

Mustafa Varank 'buyurun AR-GE buyurun teknoloji' dedi kürsüde paylaştı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bütçede teknoloji, sanayi, AR-GE olmadığını söyleyen CHP'li vekillere kürsüden "Buyurun AR-GE, buyurun teknoloji" diyerek İHA ve SİHA'larda kullanılan TÜBİTAK ürünü ileri teknolojili lazer dedektör çiplerini gösterdi.

Abone ol

TBMM Genel Kurulunda, Sanayi ve Teknoloji, Milli Savunma ile Dışişleri Bakanlıklarının 2019 yılı bütçelerinin görüşmeleri yapıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bakanlığının bütçesi üzerine değerlendirme yaptı.

"BUYURUNU AR-GE, BUYURUN TEKNOLOJİ"
Varank, TÜBİTAK Enstitüleri vasıtasıyla Türkiye'nin ihtiyaç duyduğu savunma, uzay, güvenlik, enerji, ilaç, kimya, gıda, çevre, malzeme gibi stratejik alanlarda Ar-Ge faaliyetleri yürüttüklerini söyledi.

Bu konuda iki örnek veren Varank, kürsüden ileri teknolojili lazer dedektör çiplerini gösterdi. Varank, bunun tamamen milli olarak tasarlandığını, üretildiğini, TÜBİTAK Yarı İletken Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı'nda ürettikleri bu dedektör çiplerin, terörle mücadelede göğüslerini kabartan SİHA'ların bombalarının başlığı içinde yer aldığını söyledi. Varank, "Türkiye artık İHA ve SİHA'ların üretiminden tutun da içindeki yazılım sistemlerine ve burada gördüğünüz çiplere kadar inen bir teknolojik derinliğe ulaştı. Gururla ifade etmeliyim ki TÜBİTAK ürünü lazer detektör çipleri bugüne kadar tüm SİHA, CİRİT, LUMTAS ve TEBER atışlarında kullanıldı." dedi.

CHP'li milletvekillerinin konuşmalarında, bütçede teknoloji, sanayi, AR-GE olmadığını söylediklerine işaret eden Varank, teknoloji ve AR-GE'yi burada gösterdiğini kaydetti.

AR-GE İLE GELİŞTİRİLEN İLACI GÖSTERDİ
Ayrıca bir ilaç gösteren Varank, venöz dolaşım bozukluklarında etkin kullanılmak üzere "Ruscus Aculeatus", Anadolu'daki ismiyle enir ya da tavşan elması bitkisi kökünden elde ettikleri ilacın, ruhsatlandırma aşamasına geldiğini bildirdi. Varank, 3 bin 750'den fazla endemik bitki hazinelerinden yararlanarak, Sağlık Bakanlığı ihtiyaçları doğrultusunda yenilikçi ilaçları bilimsel yöntemlerle geliştirdiklerini, bu sayede yüksek katma değerli bitkisel ilaçların üretilmesinin yolunu açtıklarını ifade etti.

Elindeki bitkinin kilosunun 4,5 avroya satıldığını, gıda takviyesinin 20 avrodan Türkiye'de satışta olduğunu belirten Varank, bu ilaçları bitkisel ilaç kategorisinde geliştirip, satacaklarını bildirdi. Varank, "AR-GE, teknoloji diyordunuz buyurun AR-GE, buyurun teknoloji." diye konuştu.

Vizyoner ve tarihi bir adım olarak Türkiye Uzay Ajansı'nın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bakanlığının ilgili kuruluşu olarak kurulduğunu anımsatan Varank, "İlk işi Milli Uzay Programı'nı hazırlamak olacak ajansımız, fırlatma teknolojilerinden yer istasyonlarına, elektronik istihbarat uydularından küresel konumlama uydularına, milli teknoloji hamlemizin stratejik adımlarına öncülük edecek. Uzay Ajansı, ülkemizde uzay ve havacılık teknolojileriyle ilgili tüm proje ve faaliyetlerin ana koordinasyonunu yürütecek." ifadelerini kullandı.

Bakan Varank, "Sanayi ve teknolojide atacağımız milli adımların, küresel risklere ve dış şoklara karşı sigortamız olduğunu çok iyi biliyoruz. Ülkemizi sanayi ve teknolojide lider bir üretim üssü haline getirme yolunda tüm gayretimizle çalışmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin yeni büyüme hikayesi; Ar-Ge ve teknolojinin önderliğinde yüksek katma değerli üretimle yazılacak. Bu hikayede başrolü; siyasi istikrar, güçlü hükümet, yenilikçi özel sektör ve nitelikli beşeri sermaye paylaşacak. " diyerek sözlerini tamamladı.

ÖNCEKİ HABERLER
Her dört kişiden biri basur
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Kayseri Adliyesi'ne düzenlenen FETÖ operasyonunda 17 gözaltı!
Dünyanın en iyi gökdeleni belli oldu
Gazi Turgut Aslan operasyonunda gözaltına alınan 118 kişi tutuklandı
Hastanede skandal 'sarhoş' diye eve gönderilen adamın kafasından kurşun çıktı!
ABD Fetö kozunu devreye soktu! Süleyman Özışık yazdı
Değeri 2 bin dolardan 40 bin dolara çıkacak
Diyet yaparken kaçınmanız gereken durumlar nelerdir?
18 Aralık evde bakım maaşı yatan iller 42 il listede TC ile sorgulama
Yorumlar 26 yorum