BIST 1.471
DOLAR 7,40
EURO 8,95
ALTIN 415,24
HABER /  SAĞLIK

Diyet yaparken kaçınmanız gereken durumlar nelerdir?

Beslenme ve Diyetetik uzmanı Diyetisyen Serra Arslan diyet yaparken nelerden kaçınmak gerektiğini anlattı.

Abone ol

Arslan, diyet yaparken aç kalmamak gerektiğini belirterek "Diyet yaparken ilk kaçılılmamız gereken şey 4-5 saati geçen açlık süreleri. Kişi aç hissettiği zaman ruhsal ve bedensel olarak mutsuz hissedeceği için ve zararı dokunacağı için diyet yaparken aç kalmamak birinci kuralımız olmalı." şeklinde konuştu.

"İkincisi işlenmiş gıdalardan uzak durulmalı. İşlenmiş gıdalardan kastımız olabildiğince içerisinde glikoz, glikoz şurubu, fruktoz,fruktoz şurubu gibi sonradan katkı maddesi eklenen ürünler. Burada etiket okumak çok önemli, özellikle marketlerden aldığımız gıdalarda etiket kısmında glikoz gibi, fruktoz gibi katkı maddeleri eklendiyse ürünleri tüketmiyor olmamız lazım."

"Sıvı kalorilere de dikkat etmemiz gerekiyor. Farketmeden bazen yiyeceklerden değil içeçeklerden şeker ve kalori almış oluyoruz. Özellikle karın çevresindeki yağlanma,çocukluk döneminden yaşlılara kadar her yaşta görülüyor. Bunun için içeceğimiz içeçeklere de dikkat etmemiz gerekiyor. Burada kaçınılmamız gerekenler yine hazır asitli içeçekler, şeker oranı yüksek olan soğuk çaylar, şuruplu kahveler, kremalıkahveler, bunlara dikkat ediyor olmamız lazım."

"Özellikle sıvı tüketimi çok çok önemli sıvı tüketimi olanlar özellikle su tüketimini azaltıyorlar. Ama çay ve kahve su ihtiyacının yerini tutmuyor. Bunun için çay ve kahveyi çok tüketirken suyu hiç tüketiyor olmamız, kaçınılması gereken bir durum."

ÖNCEKİ HABERLER
18 Aralık evde bakım maaşı yatan iller 42 il listede TC ile sorgulama
Beşiktaş'ta Pepe dönemi resmen bitti
Sudan'dan Ömer El Beşir'in Şam ziyareti açıklaması
Meksika'da görme engelli kadına ehliyet verildi
Hulusi Akar'dan kritik Sincar açıklaması
Hulusi Akar'dan CHP'li Özel'e: Kafanızda tabanca varken
ABD'nin Suriye Özel Temsilcisi Jeffrey'den YPG/PKK açıklaması
Kapağı açılan tır kasasındaki 15 ton hamsi yola döküldü
Ülke genelinde yaygınlaşan zehirli mantara dikkat edin
TOKİ'den 6 yeni kampanya! Taksitler 313 TL'den başlıyor
Yorumlar