BIST 4.827
DOLAR 18,64
EURO 19,58
ALTIN 1.066,91
HABER /  POLİTİKA  /  CHP

Muharrem İnce'ye sürpriz destek!

CHP'nin muhalif isimlerinden Süheyl Batum, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Emine Ülker Tarhan'ı aday göstermişti. Batum, genel başkanlık yarışında ise, Muharrem İnce'yi destekleyebileceğini söyledi.

Abone ol

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin öncesinde ve sonrasında Kemal Kılıçdaoğlu yönetimine yaptığı sert muhalefeti sürdüren CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, kurultayda Muharrem İnce'ye destek verebileceğini açıkladı. 

BEDELİNİ ÖDEYECEKLER

Süheyl Batum, 4-5 Eylül'de gerçekleşecek olağanüstü kurultay sürecini Rusya’nın Sesi (RS) FM’e değerlendirdi.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'ın seçim sürecinde hem basit hem de liberal kavramlarla oy oranını yüzde onlara çıkarttığını, Demirtaş'ın söyleminin aslında CHP'nin söylemi olması gerektiğini vurgulayan Batum, "Bu yönetim yanlış yaptı, bedelini ödemek zorundadır" dedi. Kurultay'da adaylığını açıklayan Yalova Milletvekili Muharrem İnce'ye destek verebileceklerini kaydeden Batum; kurultayda kaybetmeleri halinde CHP'den ayrılabileceklerine ilişkin iddialara da yanıt verdi.

İşte o mülakatın önemli bölümleri:

AK PARTİ'DEN OY ALACAĞIM DEDİ... ALAMADI! 

İzmir Milletvekili Rıza Türmen de 'ulusalcıdan solcu olmaz' dedi, nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ekmelleddin İhsanoğlu tercihi, bizim kişisel karşıtlığımızı doğurmadı. Bir süreden beri, partinin yönetim anlayışının ve partinin politikalarının yanlış olduğunu düşünüyorduk. Kemal Kılıçdaroğlu, 'Ekmeleddin İhsanoğlu'nu ben seçtim, ben tek başıma' dedi. Hayır, tek başına seçmemişti. Sorun oydu, birileriyle seçmişti. 'Partiyi yanlışa götürecekler' dedik. 'Risk alıyorum' dedi. 'Ben AKP'den bile oy alacağım' dedi. Almadı. CHP seçmeninde de bunun karşılığının olmadığı ortaya çıktı.

Bunun üzerine biz 'artık yeter, bu zihniyet, bu anlayış, bu yönetim tarzı ortadan kalkmalı' dedik. Selahattin Demirtaş sadece basit, hem de liberal kavramlarla oy oranını yüzde onlara çıkarttı. . Demirtaş, CHP'nin dile getirmesi gereken söyleme sahip oldu. CHP hâlâ bunu algılayamamış vaziyette. O bize empoze edilmek istenen o ulusalcı, o solcu, o liberal kavramlarına sıkışmış durumda.

HERKESİ ATMAYA BAŞLADILAR

Kılıçdaroğlu, bu çağrıları da dikkate alarak 5-6 Eylül'de kurultayı toplantıya çağırdı. Çok az bir zaman olduğu söylendi, Genel Merkez'den yönetilen bu kurultay hazırlıklarını nasıl değerlendirirsiniz?

Süheyl Batum: Biz Kılıçdaroğlu ile beraber siyasete başladık. Neden Kılıçdaroğlu'yla beraber siyasete başladık, neden daha önce davet aldığımızda hiç bir partiye gitmedik, neden? Çünkü Kılıçdaroğlu'nun şimdi yaptıklarını yapmayacağına inanıyorduk. ‘Kurultay toplayın’ dedik, ‘bulun imzayı gidelim’ dedi, sonra ‘topluyorum’ dedi ama 5 Eylül'de dedi. Durun bir dakika, biz de kendimizi anlatalım... Sonra anlatmak isteyen bütün herkesi gazetelerden atmaya başladılar, bunlar tesadüf değil. Halk TV diye bir televizyon bizim varlığımızı unuttu, altı aydır. Bunlar hiç tesadüf değil.

MUHARREM İNCE'Yİ DESTEKLEYEBİLİRİZ

Kurultay'da anlaşılıyor ki Kılıçdaroğlu aday olacak, Muharrem İnce de adaylığını açıkladı. Sizin cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde aday göstermek istediğiniz Emine Ülker Tarhan da adaylık konusunda değerlendirme yaptığını söyledi. Siz kurultayda kimi destekleyeceksiniz, Tarhan adaylığını koyarsa destek verir misiniz ya da aday olacak mı?

Bizim için önemli olan isim değil. Ahmet, Ayşe, Fatma değil. Tabii ki bana kalsa ben bir kadın adayın CHP'nin bu döneminde olmasını çok istiyorum. Üstelik hukukun bu kadar çiğnendiği bir dönemde bir hukukçunun olmasını istiyordum. Cumhurbaşkanı adayı o yüzden Emine Ülker Tarhan'ı gösterdim. Fakat kim olursa olsun, Muharrem arkadaşımız da olur bu, eğer bu zihniyetten memnun değil ve CHP'den bu yanlış anlayışı kim kaldırmak onu destekleriz. Şu anda Muharrem arkadaşımızla konuşuyoruz, izliyoruz, görüyoruz. Muharrem şu anda bizi üzecek ya da şaşırtacak herhangi bir şeyde bulunmadı.

İŞÇİ PARTİSİ'NE NEDEN GİDELİM?

Kurultayda istediğiniz sonuç çıkmazsa, partide bir yol ayrımına gelir misiniz?

Süheyl Batum: Bizim üzerimizde kurulan en büyük şey bu: Hadi gidin siz İşçi Partisi'ne. Bunun da oyunun bir parçası olduğunu biliyoruz. Ne olduğunu biliyoruz, niçin söylendiğini biliyoruz, ulusalcıların niçin söylendiğini biliyoruz, solculara karşı ulusalcılar... Bu saçma sapan kavramların neden çıkarıldığını biliyoruz. O yüzden ben açıkça şöyle söylüyorum: Neden biz gidelim? Bu partiyi tıpış tıpış gideceksiniz deyip, 4 milyon seçmenine güven vermeyen anlayış buradan gidecek, gitmek durumunda.