BIST 1.112
DOLAR 7,56
EURO 8,96
ALTIN 473,93
MUHAMMET ŞAKİROĞLU / TÜM YAZILARI
Muhammet Şakiroğlumsakiroglu@gmail.com
TÜM YAZILARI
Erol Mütercimler meselesi Erol Mütercimler, bir televizyon programında İmam Hatip okulları mezunları için kırıcı ve nobran bir cümle kullandı. Peki ne yapmalı?
Üniversiteler kontenjan sorunu sürecinde neler öğrendi? Kontenjanların boş kalması üniversitelere bir dizi beceri kazandırdı.
Bilgi ve uzman bu kadar değersizleşirse Telefon ekranından iki cümle ile her tartışmaya dahil olabilme lüksü, yetkinlik olarak algılanıyor
O üniversiteyi/bölümü okuyacağıma okumam daha iyi… Oysa aynı bölüm 10 yıl önce açıktı ve çocukları o üniversiteyi/bölümü kazandı diye aileler bayram ediyordu.
Üniversitelerde boş kontenjan sorunu Yükseköğretim, bugüne değin sorunun rasyonel bir analizini yapabilmiş değil.
Üniversite kontenjanları ve boş kalan bölümler Bir taraftan devletin kurulması için çuvallarla para döktüğü, öğretim elemanı yetiştirip istihdam ettiği boş üniversiteler, bölümler, yüksekokullar öte taraftan üniversite kapısında bekleyen ancak yerleşemeyen bir buçuk milyonu aşkın genç. İkisinin ortasında konuyu hiç anlamamış ya da fena halde yanlış anlamış bir yükseköğretim sistemi.
Entelektüellerin güç ve ideoloji ile sınavı İdeolojilerin koyu renklere boyadığı şu modern dönemde daha belirgin ve ağır yaşanıyor entelektüel dilemmaları.