MUHAMMET ŞAKİROĞLU / TÜM YAZILARI
Muhammet Şakiroğlumsakiroglu@gmail.com
TÜM YAZILARI
COVID-19 aşısı geliştirmede durum ne? aşı geliştirmede zaman kazanmanın yolu ve mevcut durum.
Virüse karşı aşı nasıl geliştirilir? Dünyada geliştirilen tüm ilaç ve aşılar, kullanılmadan önce sıkı bir izleme ve değerlendirme sürecine tabi tutulurlar. Bu uzun ve çetrefilli bir süreçtir.
İki liderin COVID-19 salgınındaki performansları İnsanlar havanın günlük güneşlik olduğu zamanlarda liderler seçerler ama olağanüstü zamanlarda toplumu kurtaracak adımlar atmalarını beklerler. Her ülkenin kendi lokal dinamikleri ışığında öne çıkan ve seçilen liderleri, COVID-19 salgınındaki performansları ile 2020 yılında adeta bir küresel olimpiyat tadında yarışıyor.
YÖK bu sorunu neden çözmüyor? Türkiye yükseköğretiminde geliştirilmesi ve çözülmesi gereken bir dizi sorun var. Bu sorunların önemli bir kısmı bugünden yarına çözülebilecek konular değil. Bunun yanında çok kısa zamanda çözülebilecek önemli sorunlar da var. Bunlardan biri akademik kadroların kullanımı ve dağıtılması.
COVID-19 konusunda neden uzmanlar değil de şaklabanlar popüler? Uzmanlar sorulara cevaplar vermeye çalışıyor ama bir kısım soruların cevapları halen yok. Bu yüzden konuşurken oldukça temkinli bir dil kullanmaya dikkat etmeye çalışıyorlar.
Bill Gates COVID-19 salgınını nasıl öngördü? Neden konunun bu kadar içinde? Salgında parmağı mı var? Dünyanın ikinci zengin adamı ve dünyanın en büyük yazılım şirketlerinin birinin sahibi olan Bill Gates epidemiyolojik konularda neden konuşur?
COVID-19 salgını gıda sorunu veya kıtlık oluşturur mu? Salgın, açlık ve kıtlıklara sebep olur mu?