BIST 4.802
DOLAR 19,14
EURO 20,75
ALTIN 1.208,07
HABER /  GÜNCEL

Müdürlük sınavı 2019 başvurular ne zaman sınav parası ne kadar?

2019 EKYS sınavı yani okul müdürü ve müdür yardımcısı seçme sınavı ne zaman sorusu merak konusu oldu. ÖSYM tarafından ilk kez yapılacak olan EKYS sınavı başvuruları 28 Şubat-11 Mart tarihlerinde ÖSYM'ye yapılacak. Sınavda adaylara, 80 soru için 150 dakika süre tanınacak.

Abone ol

Okul yöneticisi seçme sınavı yani EKYS sınavı 2019 ne zaman yapılacak sorusu merak konusu oldu. ÖSYM tarafından bu sene ilk kez yapılacak olan EKYS sınavı için müdür ve müdür yardımcısı adayları 28 Şubat-11 Mart arasında başvuru yapabilecek. EKYS sınavında adaylara toplam 80 soru sorulacak ve 150 dakika verilecek. Adaylar, 180 lira sınav ücreti yatıracak.

MEB’in internet sitesinden, Eğitim Kurumlarına Yönetici Seçme Sınavı (EKYS) duyurusu yayımlandı. Sınava başvuracak adayların, bakanlık kadrolarında öğretmen olarak görev yapmaları gerekecek. Bu şartı taşımayan adayların başvuruları sistem tarafından engellenecek. Müdür ve müdür yardımcılığına ilk defa görevlendirilecekler için yazılı sınav için ilgili yönetmelikte, "Adaylık dahil en az iki yıl öğretmen olarak görev yapmış olmak" hükmü bulunuyor.

Yazılı sınava katılmak üzere, yönetici olarak görevlendirme şartlarını taşıyan öğretmenler ile müdürlüğe görevlendirilmek isteyen müdür başyardımcıları ve müdür yardımcıları başvuruda bulunabilecek.

Halen yönetici olarak görev yapanlardan isteyenler de yazılı sınav puanını, geçerlik süresi içinde kullanmak üzere başvuruda bulunabilecek. Başvuru koşullarını taşımayan adaylardan sınava alınanlar, sınava girmiş olsalar dahi sözlü sınava çağrılmayacak, görevlendirmeleri yapılmayacak, görevlendirmeleri yapılmış olsa dahi iptal edilecek.

BAŞVURULAR NE ZAMAN: Adaylar başvurularını, 28 Şubat-11 Mart tarihlerinde bir başvuru merkezinden veya ‘https://ais.osym.gov.tr’ internet adresinden yapacak ve sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacak. Geç başvuru günü ise 21 Mart olarak belirlendi. Sınava başvurular, elektronik ortamda ÖSYM başvuru merkezleri aracılığıyla veya bireysel olarak internet aracılığıyla (ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden) alınacak. Başvuru merkezleri listesi, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin internet adresinde sınava başvuru bilgileri içerisinde yer alacak.

Engeli veya sağlık sorunu olan adaylar, bir üniversite veya devlet hastanesinden alacakları sağlık kurulu raporları ile belgelendirmek kaydıyla engeli veya sağlık durumlarına uygun olarak engelli salonunda sınava alınacak.

SINAV KONULARI
21 Nisan Pazar saat 10.15'te başlayacak sınavın cevaplama süresi 150 dakika olacak. Sınavda adaylara çoktan seçmeli 80 sorudan oluşan bir test uygulanacak. Yazılı sınav konuları ve ağırlıkları şöyle belirlendi.


"Genel yetenek ve genel kültür yüzde 35,
Atatürk ilkeleri ve inkılap tarihi yüzde 10,
Değerler eğitimi yüzde 5,
Eğitim ve öğretimde etik yüzde 5,
Eğitim bilimleri yüzde 35,
Mevzuat yüzde 10."

Adayların sınav puanları, doğru cevap sayıları toplanarak 100 tam puan üzerinden hesaplanacak. Adaylar, 180 lira sınav ücreti yatıracak.