BIST 7.979
DOLAR 28,92
EURO 31,27
ALTIN 1.888,31
HABER /  EKONOMİ

Ankara tanzim satış yerleri neresi satış fiyatları ne kadar?

ANKARA tanzim satış yerleri neresi ve satış fiyatları ne kadar sorusu vatandaşın gündeminde. İstanbul ve Ankara'daki tanzim satış yerleri hangi ilçelerde sorgulaması nasıl yapılır detayı haberimizde. Meyve ve sebze satışının ardından tanzim yerlerinde bakliyat da satılmaya başladı. Peki Ankara ve İstanbul'da size en yakın tanzim satış yerleri neresi?

Abone ol

Ankara tanzim satış yerleri nerede il il sorgulama sayfası haberimizde. Artan sebze ve meyve fiyatlarına karşı kurulan tanzim satış noktaları İstanbul ve Ankara dışında hangş illderde var sorusu ise vatandaşın gündeminde. İşte Ankara ve İstanbul'ki tanzim satış çadır yerleri...

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Pazardaki fiyatlar için gerekirse ayar çekeceğiz. Belediyelerimiz vasıtasıyla tanzim satış yapabiliriz' açıklamasının ardından harekete geçildi. İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyeleri tarafından belli semtlere tanzim satış noktaları açıldı. İşte, vatandaşların ucuza sebze/meyve satın alabileceği tanzim satış noktalarının yerleri...

TANZİM SATIŞ NOKTALARI İSTANBUL'DA NEREDE: Sebze ve meyveyi direkt üreticiden tüketiciye ulaştırmak için kurulan satış noktaları, hiçbir kar gözetmeden ürün satışını gerçekleştiriyor.

İlk etapta satışa sunulan patates, soğan, domates, salatalık, patlıcan, ıspanak ve biber çeşitleri, marketteki fiyatlardan yüzde 70, pazarlardaki fiyatlardan ise yarı yarıya indirimli satılıyor. Mobil tanzim satış noktası, her gün saat 10.00 ile 19.00 saatleri arasında açık olacak.

İstanbul tanzim satış yerleri...

ANKARA'DA 15 NOKTAYA KURULDU: Ankara Büyükşehir Belediyesince, 15 noktada "halk sebze" tanzim satış noktası kuruldu.

Sebze meyve fiyatlarındaki artışı önlemek amacıyla hayata geçirilecek tanzim satış için Ankara Büyükşehir Belediyesince, satış noktaları kurulmaya başlandı.

İlk etapta, Abdi İpekçi Parkı, Kızılay 15 Temmuz Milli İrade Meydanı, Kurtuluş Parkı, Altındağ Ulus Metrosu çıkışı, Altındağ Siteler İtfaiye Meydanı, Hasköy Cemre Parkı, Keçiören Kuyubaşı Metrosu çıkışı, Keçiören Belediyesi önü, Pursaklar Hicret Camisi önü, Etimesgut Belediyesi karşısı, Sincan Lale Meydanı, Mamak Şafaktepe Parkı, Mamak Bostancık Caddesi, Yenimahalle Batıkent Gimsa karşısı, Gölbaşı Belediyesi karşısında olmak üzere 15 noktada "halk sebze" tanzim satış noktası kuruldu.

Tanzim sebze ve meyveden sonra tanzim bakliyatla ilgili beklenen haber geldi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli yaptığı son dakika açıklamayla pirinç, nohut ve mercimeğin fiyatını duyurdu.

Buna göre nohut 5.5 liradan mercimek ise 4.5 liradan satılacak. 6 liradan satılacak olan pirinç ise önümüzdeki hafta tanzim bakliyat satış noktalarında olacak.

Kaç kilo verilecek?

Toprak Mahsulleri Ofisi'nden (TMO) temin edilecek bakliyat ürünlerinde, nohut ve mercimek 2'şer kilogramlık, pirinç ise 5 kilogramlık paketler halinde satışa sunulacak. İlk kez satış noktalarındaki tezgâhlara çıkarılacak elma ise kilosu 3 liradan satılacak.

Nohut: 5.50 TL
Yeşil Mercimek: 4.50 TL
Pirinç: 6 TL

Yüzde 40 daha ucuz olacak

Tanzim satış noktalarında satışa sunulacak ürünler marketlere göre yaklaşık yüzde 40, toptan fiyatlara göre ise nohutta yüzde 30, yeşil mercimekte ise yüzde 20 daha ucuz olacak. 8-9 milimetrelik nohudun kilosu tanzimde 5.50 TL'den satılırken, marketlerde 7.25 TL, toptancılarda ise 8 TL. Tanzimde 4.50 TL'den satılan yeşil mercimeğin kilosu ise toptancılarda 5 ila 6 TL arasında değişirken, marketlerde 5.75 ila 6.45 TL arasında. Tanzimde 6 TL'den satılan Osmancık pirinç ise markette en ucuz 7.45 TL.