BIST 1.127
DOLAR 8,29
EURO 9,75
ALTIN 501,23
HABER /  GÜNCEL

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk açıkladı! MEB okullardaki kurslarda 4 dersten ortak sınav yapacak

Anadolu Ajansı

Milli Eğitim Bakanlığı destekleme ve yetiştirme kursları yönergesinde değişikliğe gitti. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, konuya dair önemli açıklamalarda bulundu. Selçuk okullarda mezunlara ücretsiz kurs müjdesini de verdi.

Abone ol

Selçuk, destekleme ve yetiştirme kursları yönergesinde değişiklik yaptıklarını belirterek, "Buna göre bakanlık olarak 5. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm sınıf seviyelerinde Türkçe, matematik, fen bilimleri ve yabancı dil derslerinde kursların her döneminin sonunda izleme araştırması yapacağız. İzleme araştırması ortak sınavlar şeklinde düzenlenecek." dedi. 

Bakan Selçuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, destekleme ve yetiştirme kurslarının tüm il ve ilçelerde öğrencilerin derslerine destek sağladığını anlattı.

Bu kurslarımızı daha verimli kullanmak için yeni düzenlemeler yaptık

Bu kursların aynı zamanda okullar arasındaki başarı farkını azaltmak için de bir fırsat sunduğuna işaret eden Selçuk, "Bu kurslarımızı daha verimli kullanmak için yeni düzenlemeler yaptık. İlk olarak e-Kurs modülü oluşturduk. Bu modül üzerinden tüm kurslarımızı, kayıtlı öğrenciler ve gelişim durumlarını elektronik ortamda izleyebileceğiz." bilgisini verdi.  

İzleme araştırmalarına büyük önem veriyoruz

2023 Eğitim Vizyonu'nda izleme araştırmalarına büyük önem verdiklerinin altını çizen Selçuk, şunları söyledi: "2018 yılında 4, 7 ve 10. sınıf seviyelerinde 81 ilde Türkçe, matematik ve fen bilimleri alanlarında izleme araştırması yapmıştık. Bu yaklaşımımızı şimdi destekleme ve yetiştirme kurslarımıza da uygulayacağız. Bu kapsamda destekleme ve yetiştirme kursları yönergesinde değişiklik yaptık.

İzleme araştırması ortak sınavlar şeklinde düzenlenecek

Buna göre bakanlık olarak 5. sınıftan 12. sınıfa kadar tüm sınıf seviyelerinde Türkçe, matematik, fen bilimleri ve yabancı dil derslerinde kursların her döneminin sonunda izleme araştırması yapacağız. İzleme araştırması ortak sınavlar şeklinde düzenlenecek. Böylece bu dersler üzerinden kurslarımızın gelişimini ve verimliliğini izleyebileceğiz. Elde edilen bulgularla kurslarımıza geri besleme sağlayacağız. Ayrıca, bakanlık, bu dersler için destekleme ve yetiştirme kurslarına kaynak desteği sağlayacak."

Okullarda mezunlara ücretsiz kurs müjdesi 

Bakan Selçuk, yeni düzenlemeyle ortaöğretim kurumlarından mezun olanların da belirli derslerden bu kurslardan yararlanabilmelerinin önünü açtıklarına dikkati çekerek, "Ortaöğretim kurumlarından (lise) mezun olanlar da artık bu kurslardan yararlanabilecekler. Mezunlara kurslarda ayrı sınıflar oluşturulacak. Belirli dersleri alabilecekler. Ayrıca Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz bazı derslerden kurslarımıza kaynak da sağlayacak." diye konuştu. 

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri NASA Dorian Tayfun'unu uydudan böyle görüntüledi! Güç kazanıyor onlarca ölü var Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye ile Andorra 3. kez rakip
Cuma namazı kaç rekat nasıl kılınır cuma namaz kılınışı
Cuma günü okunacak kısmet açma duası hangisidir?
Zengin olmak için Allah'ın hangi isimleri okunmalı Ya Ganiyy ya Muğni...
Şanışer Susamam şarkısı Türkiye'yi salladı 17 rapçi birlikte söyledi
Kandil namazına nasıl niyet edilir? Mevlid Kandili namazı kılınışı
Yorumlar 3 yorum