BIST 1.461
DOLAR 8,39
EURO 10,16
ALTIN 506,76
HABER /  SAĞLIK

Migren neden olur?

Migren en çok şiddetli baş ağrısı olarak bilinir ve bununla birlikte aslında daha pek çok belirtisi olan, karmaşık bir rahatsızlıktır. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Op. Dr. Ufuk Askeroğlu sizler için cevapladı.

Abone ol

Baş ağrısı dışında ışığa, sese, kokulara karşı hassasiyet, bulantı, kusma ve görme bozuklukları gibi başka belirtilere de neden olduğunu söyleyen Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrah Op. Dr. Ufuk Askeroğlu anlattı.

Migreni olan kişiler migren atakları dışında bu belirtileri yaşamazlar. Ancak atak sırasında, karanlık bir odada birkaç saat boyunca uzanmaktan başka bir seçenek yok gibidir ve işte bu yüzden migren, pek çok kişinin kurtulmaya çalıştığı, gündelik hayatı aksatan ancak nedenleri ya da tedavisi hakkında bilimin henüz kesin olarak konuşamadığı bir hastalıktır.

Herhangi bir olay, fiziksel eylem, değişiklik ya da dış uyaran migreni başlatabilir. Bunlara tetikleyici denir. Tetikleyici kısa bir süre içinde 8 saate kadar varabilecek bir atak başlatabilir. Nelerin migren tetikleyici olduğunu belirlemek zordur. Migrene yatkın olan kişilerde hemen her şey bu sınıfa dahil olmak üzere şüpheliler listesindedir. Migreni olan kişiler başlıca tetikleyicilerin peynir, çikolata, asitli meyveler ve kırmızı şarap olduğu konusunda birleşirler.

ÖNCEKİ HABERLER
Her satırı bomba ihanet davası! Çıplak fotoğraflar yasak aşkı ifşa etti
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
3600 ek gösterge sonrası memur-polis-hemşire maaşları listesi
Bursluluk sonuçları ne zaman açıklanacak İOKBS MEB ekranı
Bayburt merkezli uyuşturucu operasyonu
Yalçın Topçu: Mazlumların arkasında Türk milleti var
Karar çıktı CHP'li Tezcan Erdoğan'a 30 bin lira ödeyecek!
Ünlü isimlere kabusu yaşatmışlardı! Flaş gelişme
15 Temmuz mesajları 2018 resimli 15 Temmuz sözleri sayfası
Dolar 5 lira olur mu? Rekor kıran dolar kuru şu anda ne kadar?
Yorumlar