BIST 4.780
DOLAR 18,83
EURO 20,30
ALTIN 1.137,62
HABER /  POLİTİKA

MHP'nin bu tutumu koalisyon işareti mi?

Başbakan Ahmet Davutoğlu, blok kavramının bugün itibariyle çöktüğünü söyledi. İşte Davutoğlu'nun açıklamaları;

Abone ol
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri sonrası CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun "hükümeti yüzde 60'lık blok kursun" açıklamasına gönderme yaptı. Meclis başkanlığı seçimleriyle birlikte blok kavramının çöktüğünü ifade eden Davutoğlu, seçim sonuçlarını kurulacak bir koalisyon için herhangi bir işaret taşımadığını, bu şekilde de yorumlanmaması gerektiğini söyledi.

Ahmet Davutoğlu, Meclis başkanlığı seçimlerinden elde edilen sonucun, koalisyon müzakereleri içerisinde bazı yaklaşımların ne kadar geçersiz olduğunu gösterdiğini söyledi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 7 Haziran seçimleri sonrası yaptığı "hükümeti yüzde 60'lık blok kursun" açıklamalarını da gönderme yapan Davutoğlu, "Blok kavramı bugün itibariyle çökmüştür" diye konuştu. İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından bazı satır başları;
 
"Bunun ortadan kalkmasına vesile olan bütün milletvekillerine teşekkür ediyorum. Sadece AK Partili vekillerine değil, diğer vekillerimiz de bloklaşmanın Türkiye'de karşılığı herkes gereken dersleri almalıdır. Taktik ayak oyunlarına kimse yönelmesin, herkes kamuoyunun önünde şeffaf şekilde gerçekleşsin. Elimizde ne varsa onu masaya koyalım. Koalisyon görüşmeleri samimi bir diyalog içinde olsun.

HÜKÜMET KURMA ÇALIŞMALARI 
 
Bunları sağlayabilirsek, Sayın Cumhurbaşkanımız görevi tevdi ettiği zaman, Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama iradesini yansıtmaya kararlıyız.
 
Ben bir kez daha ismet Yılmaz’ı tebrik ediyorum. Sayın Baykal başta olmak üzere, bütün milletvekillerimize teşekkür ediyorum.

"BAHÇELİ'NİN KARARI..." 
 
Sayın Bahçeli, kendileri için en uygun olduğunu düşündüğü kararı aldı. Dolayısıyla netice itibariyle bizim için önemli olan Ak Parti'nin tutumudur, birlik ve beraberlik içinde ortaya koymuştur. Dediğim gibi diğer partiler kendi iç kararlarını alırlar. Olumlu olumsuz yorum yapmak bize düşmez.
 
Biz tabi CHP'nin açıklamasına da yorum getirmek istemem. Bizim için baştan itibaren, 7 Haziran akşamından bu ana kadar, ben kimseyi dışlamadan, her partinin katkıda bulunması gerektiğini söyledim. CHP, MHP ve HDP ile yapacağımız görüşmeler olacak ama bizim önceliklerimiz ve tutumumuz belli. Görüşeceğiz, yol haritasında mutabakatta kalacağız.

"HERHANGİ BİR İŞARET YOK" 
 
Bizim için meclis başkanı seçimleriyle, koalisyon sürecinin aynı değildir. Dersem ki bu bir işarettir, ben kendi zikrettiğim şeye karşı çıkmış olurum. Ama bugünkü ortam aslında değişiklik koalisyon seçeneklerinin değerlendirilmesine imkan sağlamıştır."