BIST 1.410
DOLAR 8,06
EURO 9,66
ALTIN 458,36
HABER /  DÜNYA

Mescid-i Aksa oyun dünyasına taşındı

Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Tarihi Burc El-Lak Lak Toplum Merkezi, Türkiye’den Vakt-i Kıraat Derneği’nin desteğiyle genç nesillerin Mescid-i Aksa’yı daha iyi tanımaları için Harem-i Şerif’i oyun dünyasına taşıdı

Abone ol

Filistinli bir sivil toplum kuruluşu, Türkiye’deki bir derneğin katkısıyla İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa temalı bir oyun geliştirdi.

Oyunun tanımında, “Tarihsel derinliği, mübarek kılınmış çevresi, İslam medeniyetinin tüm güzelliğiyle tecelli ettiği kutsal şehir Kudüs’ün cevheri ve hatta Bilad-ı Şam’ın incisi konumundaki Mescid-i Aksa’yı genç nesil tanımalı ve ona sahip çıkmalıdır.” sözlerine yer veriliyor.


Burc El-Lak Lak’tan profesyonel bir ekibin çalışması ve Vakt-i Kıraat Derneği’nin sponsorluğunda yaklaşık bir yıl önce dizaynına başlanan Haris’ul Aksa (Aksa’nın Koruyucusu) adlı oyun, yaklaşık iki hafta önce piyasaya sürüldü.

IOS ve Android destekli cihazlara ücretsiz olarak indirilebilen Aksa’nın Koruyucusu oyunu, şiddetten uzak, kültür ve eğitim içerikli bir oyun olması nedeniyle özellikle aileler tarafından çocukların oynaması için teşvik ediliyor.

Yakın bir zamanda piyasaya sürülmesine rağmen şimdiye kadar on binlerce cihaza indirilen oyun, dilinin Arapça olması nedeniyle şimdilik sadece Arap dünyasına hitap ediyor. Oyunu programlayan ekip, yakın zamanda başta İngilizce ve Türkçe olmak üzere diğer dillerdeki sürümlerini de piyasaya sürmeyi hedefliyor.

Burc El-Lak Lak Toplum Merkezi, neredeyse her gün İsrail’in ihlallerine maruz kalan Müslümanların ilk kıblesi olma konumundaki Mescid-i Aksa’nın hem daha iyi tanınması hem de genç nesillerce unutulmaması için Harem-i Şerif’i oyun dünyasına taşıdığını belirtiyor.

Mescid-i Aksa’nın tamamen aslına uygun dizayn edilen oyun şimdilik 4 aşamadan oluşuyor. Türkiye bayrağını andıran ay yıldızların toplanması durumunda enerji toplayan oyuncu, Harem-i Şerif ile ilgili bilgi amaçlı tarihi ve dini soruları doğru cevaplaması durumunda bölümleri geçebiliyor.

Mescid-i Aksa’nın avlusunda “Ziyaretçi” olarak başlayan oyunda 250 soru soruluyor ve oyuncunun doğru cevaplaması durumunda sırasıyla “Muhafız” sonra “Hizmetkar”, son aşamada ise “Mürşit” oluyor.

“Mürşit” aşamasına gelmesi durumunda oyuncu, İsrail polisinin kontrolünde olan Harem-i Şerif’in güney doğusundaki El-Meğaribe (Fas) kapısının anahtarları, İsrail polisinden alıyor ve Kudüs İslami Vakıflar İdaresi yetkililerine teslim ederek oyunu sonlandırmış oluyor.

ÖNCEKİ HABERLER
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan KDV açıklaması
Af çıkacak mı yerel seçim öncesi Binali Yıldırım son haberi verdi
Deniz Baykal TBMM'de yemin etti işte o görüntüler
Ezhel ikinci kez beraat etti
Balyoz savcısı Süleyman Pehlivan’a 13 yıl hapis cezası
2019 hacıların gidiş ve dönüş tarihleri ilk kafine zaman gider?
Fuat Oktay'dan terörle mücadele mesajı! Vurduk mu vurduk
CHP'de Parti Meclis toplantısı iptal
Bakan Kurum açıkladı! işte Çanakkale Ayvacık'taki depremin bilançosu
İnternethaber mobili indirin - Android ve iOS için en beğenilen uygulama
Yorumlar