BIST 8.052
DOLAR 28,93
EURO 31,23
ALTIN 1.886,45
HABER /  EKONOMİ

Merkez Bankası'ndan son dakika kur ve enflasyon açıklaması

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2018 yılı için para ve kur politikasını açıkladı. Dövizdeki yükselişin fiyat istikrarını etkilemesi durumunda müdahale edileceğinin açıklandığı raporda, enflasyon hedefinin yüzde 5 olduğu ifade edildi.

Abone ol

Kasım ayında beklentilerin üzerinde gelen enflasyon rakamları ve döviz kurundaki yükseliş sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan piyasalar için çok önemli bir açıklama geldi. Merkez, 2018'de enflasyonun düşürülmesi için sıkı para politikasının sürdürüleceğini açıkladı. 

Raporda şu ifadelere yer verildi:

"Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 2018 Yılında Para ve Kur Politikası Raporu'nda, 2017 yılında enflasyon görünümüne karşı sıkı, döviz piyasasında dengeleyici ve finansal istikrarı destekleyici duruşun korunduğu belirtilerek, "Merkez Bankası, 2018'de de fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme ve hedeflerle uyum sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek, ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir. 

GEREKTİĞİ DURUMDA DÖVİZE MÜDAHALE 

TCMB, döviz kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi durumunda sahip olduğu araçlarla gerekli tepkiyi verecektir. Ayrıca, döviz kurunun iktisadi temellerden belirgin şekilde kopması ve finansal istikrara dair risk oluşturması halinde bu duruma kayıtsız kalınmayacaktır. TCMB, döviz piyasasının etkin bir şekilde çalışabilmesi için döviz kuru gelişmelerini ve buna dair her türlü risk faktörünü yakından takip etmeye, gerekli önlemleri almaya ve ilgili araçları kullanmaya devam edecektir. Bununla birlikte uygulanmakta olan döviz kuru rejiminde kur riskinin iktisadi birimler tarafından yönetilmesi önem arz etmektedir.

2018-2010 İÇİN ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 5

2018-2020 döneminde geçerli olacak enflasyon hedefinin, hükümet ile varılan mutabakatla uyumlu olarak yüzde 5 seviyesinde belirlendiği belirtilerek, "2018-2020 dönemine ilişkin Orta Vadeli Program kapsamında enflasyonun yüzde 5 hedefine kademeli olarak yakınsayacağı öngörülmektedir. TCMB’nin hesap verme yükümlülüğünün bir unsuru olan belirsizlik aralığı, önceki yıllarda olduğu gibi her iki yönde 2 yüzde puan olarak korunmuştur."

TOPLANTI TARİHLERİ BELLİ OLDU (2018'DE SEKİZ TOPLANTI)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 2018’e ilişkin kur ve para politikasını açıklarken, PPK toplantı takvimini de paylaştı.

Merkez Bankası, 2018 yılında Para Politikası Kurulu 8 kez toplanacak. Buna göre; yeni yılın ilk faiz toplantısı 18 Ocak'ta yapılacak.

Kasım ayı enflasyonu şoke etti! Son 14 yılın en yükseği

Enflasyon farkı maaşlara nasıl yansıyacak memur ve emekliye zam