HABER /  EKONOMİ

Enflasyon farkı maaşlara nasıl yansıyacak memur ve emekliye zam

Enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından rakamların 2017 ve 2018'de memur ve emekli maaşlarına nasıl yansıyacağı merak konusu oldu. Kasım ayında yüzde 1,49 artış gösteren enflasyon nedeniyle memur ve emeklisine 1 puanlık zam ödenecek.

Hükümetin, enflasyon tahmini bir ayda şaştı. Memur ve emeklisine enflasyon farkı, işçi ve Bağ-Kur emeklisine yüksek zam göründü. Tüketici enflasyonu Aralık ayında sıfır bile olsa, memur ve emeklisine yaklaşık 1 puanlık enflasyon farkı verilecek. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak ayı zammı ise yüzde 4.97 olacak.

Ekonomi yönetiminin hazırladığı 2018 Yılı Programı, 28 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlanarak ilan edildi. Programda, Ekim, Kasım ve Aralık, üç aylık enflasyon artışı yaklaşık yüzde 2 olarak tahmin edildi. Böylece Temmuz-Aralık dönemi TÜFE artışının yüzde 3.36 olarak tamamlanacağı öngörüsünden hareketle memur ve emeklilerin 2018 yılı Ocak zammı da belli olmuş oldu.

9 MİLYON EMEKLİNİN ZAMMI YÜZDE 5'E YAKLAŞTI

Ancak daha programın dumanı tüterken enflasyonda Ekim ayında 9 yılın rekoru kırıldı. Bugün açıklanan yüzde 1.49'luk enflasyonla birlikte Temmuz-Kasım enflasyona yüzde 4.97 oldu. Yasa gereği SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı geçmiş 6 aylık TÜFE enflasyonuna göre belirleniyor. Dolasıyla 9 milyonu aşan SSK ve Bağ-Kur emeklisi, Aralık enflasyonu sıfır bile çıksa, Ocak ayında Temmuz-Kasım enflasyonuna göre yüzde 4,97 zam alacak.

ENFLASYON FARKI 1 PUANA YAKLAŞTI

 Temmuz'da yüzde 4 toplu sözleşme zammı alan memur ve emeklileri ise yine Aralık ayında enflasyon sıfır bile çıksa Ocak'ta yüzde 0.97 oranında enflasyon farkı alacaklar.

PROGRAMA GÖRE TEMMUZ ZAMMI YÜZDE 4.02

Programda 2018'in Ocak-Temmuz dönemi için TÜFE tahmini yüzde 4.02 olarak ilan edilmişti. Bu durumda işçi ve Bağ-Kur emeklileri için 2018 yılı Temmuz ayında zam oranı yüzde 4.02; memur ve emeklileri içinse enflasyon farkı binde 2 olarak öngörülmüştü. (Kaynak Hürriyet)

AÖF sınav sonuçları güz dönemi 2017 sorgu ekranı

ÖNCEKİ HABERLER
Türkiye'de bir ilk o ödül Fatma Şahin'e gitti
Sedef Orman kimdir Fikret Orman'ın eski eşi Erhan Çelik ile...
Kavga büyüdü! Kılıçdaroğlu'ndan bomba İstanbul kararı...
SDG ambleminde Hatay skandalı! Silo'dan yeni itiraflar
ATV Müge Anlı Zelal Topçul bulundu mu böyle kaçırılma görülmedi!
Magnum çekiliş sonuçları hangi gazetede yayımlanacak ne zaman?
Yorumlar 15 yorum