BIST 1.411
DOLAR 8,70
EURO 10,40
ALTIN 497,27
HABER /  DÜNYA

Kudüs haritada nerede ve kimin? Kudüs'ün 3 önemi

KUDÜS 3 büyük dinin merkezi konumunda. Bu yönüyle de müslümanlar, yahudiler ve hristiyanlar için önemli. Peki Kudüs tam olarak haritada nerede ve şu anda kimin elinde? Kudüs'ün önemi ve son durumu.

Abone ol

KUDÜS 3 büyük semavi dinin başkenti konumundadır. Hem Müslümanlar, hem Hristiyanlar hem de Museviler için önemli olan Kudüs paylaşılamayan bir kenttir.Ortadoğu'da bulunan, Dünya’nın en eski şehirlerinden biri sayılan Kudüs şu anda Filistin ve İsrail arasında 'bölünmüş' bir kenttir. Hem İsrail hem de Filistin Kudüs'ü kendi başkenti olarak gösteriyor. Ancak uluslararası toplum Kudüs'ü başkent olarak tanımıyor. 

KUDÜS KELİMESİNİN ANLAMI NEDİR : Yahudiler ve Hristiyanlar Kudüs'e Yerushalayim derler. Manası Barışın Şehri demektir. Arapça'da Kudüs Al-Quds olarak geçer ve “kutsal” ya da “Kutsal Tapınak” anlamına gelir.

KUDÜS HARİTADA NEREDE : Kudüs haritada Akdeniz ve Ölü Deniz’in kuzey sınırı arasında yer almaktadır. Doğu Kudüs’le birlikte düşünüldüğünde, alan ve nüfus olarak, hayli büyük bir şehirdir. 800 binin üzerinde nüfusu olan Kudüs, 125.1 km² alana sahiptir.

KUDÜS'ÜN ÖNEMİ : Kudüs, üç semavi din için kutsaldır. Sünni Müslümanlar için Kudüs üçüncü en kutsal şehirdir. İslamiyet’te Kudüs, Milattan sonra 610 yılında ilk Kıble olmuştur ve Kur’ana göre Hz. Muhammed, 10 yıl sonra Miraç’a bu şehirden çıkmıştır.

KUDÜS'ÜN KADERİ
Uzun tarihi boyunca Kudüs, 2 defa yok edildi, 23 defa işgal edildi, 52 defa saldırıya uğradı ve 44 defa ele geçirilip tekrar kurtarıldı.

Kudüs, Yahudiler için de en kutsal şehirdir çünkü kutsal kitaplarına göre, İsrail Kralı Davud, Milattan önce Kudüs’ü Birleşik İsrail Krallığı’nın başkenti olarak inşa etti ve oğlu Kral Süleyman, İlk Tapınağı şehrin içinde kurdu. Hristiyanlar için Kudüs’ün kutsallığı, İncil’e göre İsa’nın bu şehirde çarmıha gerilmesinden ve 300 yıl sonra Azize Helena’nın İsa’nın hayatındaki hac noktalarını belirlemesinden gelmektedir.

KUDÜS'ÜN TARİHİ : Kudüs'ün en eski bölümüne, İsa’dan önce 4. yüzyılda ilk yerleşim gerçekleşti. 1538’de şehri çevreleyen duvarlar inşa edildi. Bugün bu duvarlar, Ermeni, Hristiyan, Yahudi ve Müslüman olmak üzere dört çeyreğe bölünmüş olan Eski Şehri (Eski Kudüs) çevrelemektedir. 

KUDÜS fotoğrafında da görüldüğü gibi 3 büyük dinin sembolleri de yanyadır. Öndeki kısım Yahudiler için önemli olan  Ağlama Duvarı, arkasındaki yer Kubbet-ül Sahra ve Mescid-i Aksa, en geride ise Hristiyanlar için çok önemli olan Kutsal Mezar Kilisesi bulunuyor. 

ESKİ KUDÜS : Eski Kudüs, 1981 yılında Dünya Mirasları arasına girdi ve ayrıca şehir, Tehlike Altında Olan Dünya Mirasları listesindedir. Modern Kudüs, Eski Kudüs’ün sınırlarının bittiği yerde başlamış ve çok büyümüştür.

ESKİ KUDÜS'TEKİ DİNİ MERKEZLER : Küçük bir alanı kaplamasına rağmen eski Kudüs, birçok dini önem taşıyan noktalara sahiptir. Bunların arasında, Tapınak Dağı, Ağlama Duvarı, Kutsal Mezar Kilisesi, Kubbet-ül Sahra ve Mescid-i Aksa vardır.

ŞU ANDA KUDÜS'ÜN STATÜSÜ NEDİR : Günümüzde Kudüs’ün statüsü, İsrail-Filistin çatışmasının en önemli sorunlarından biridir. 1948

İSRAİL'İN TÜM RESMİ BİNALARI KUDÜS'TE: Dünya ülkeleri başkent olarak tanımasa da İsrail Devleti’nin bütün resmi merkezleri Kudüs’te yer almaktadır. Bunların arasında Knesset (İsrail parlamentosu), Başbakan ve Başkan köşkleri ile Yargıtay vardır. İbrani Üniversitesi ve İsrail Müzesi de Kudüs’tedir.

Arap-İsrail Savaşı’nda, Batı Kudüs, İsrail tarafından, Eski Kudüs de içinde olmak üzere Doğu Kudüs ise Ürdün tarafından ele geçirilmişti. İsrail 1967 yılındaki Altı-Gün Savaşı esnasında Ürdün'ün elindeki Doğu Kudüs’ü de ele geçirip işgal etti.

Günümüzde, İsrail’in temel kanunları, Kudüs’ü İsrail’in “bölünmez başkenti” olarak kabul eder. Uluslararası toplum ise işgali kabul etmeyip, Doğu Kudüs’ü, İsrail işgali altında olan Filistin sınırı olarak tanımlar. Uluslararası toplum Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmiyor ve bu sebeple de Kudüs’te hiçbir ülkenin elçiliği bulunmuyor. 

KUDÜS'ÜN NÜFUSU FİLİSTİNLİ VE YAHUDİ SAYISI : Aralık 2007 yılındaki nüfus sayısımının sonuçlarına göre Kudüs’teki nüfus 747,600 idi. Nüfusun yüzde 64'ü Yahudi, yüzde 32'si Müslüman ve yüzde 2'si Hristiyan.

ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ'nün kripto askerlerine operasyon! Çok sayıda gözaltı
FETÖ'nün kripto askerlerine operasyon! Çok sayıda gözaltı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Bitcoin ile yüksek kazanç sağlama fırsatı
Minibüsten kaçırılan Zelal Topçul o anları anlattı şoke olacaksınız!
Minibüsten kaçırılan Zelal Topçul o anları anlattı şoke olacaksınız!
Kılıçdaroğlu yeni belgeler açıklıyor! Zarrab'la ilgisi ne?
Kılıçdaroğlu yeni belgeler açıklıyor! Zarrab'la ilgisi ne?
En komik havalimanı seçtiler! Türkiye'den sert tepki
En komik havalimanı seçtiler! Türkiye'den sert tepki
Rusya'dan dünyayı şoke edecek karar! Ajan ilan etti
Rusya'dan dünyayı şoke edecek karar! Ajan ilan etti
"Bu karakterdeki bir kuşu İstedikleri gibi öttürecekler"
"Bu karakterdeki bir kuşu İstedikleri gibi öttürecekler"
Formatı değişti ama Esra Erol rekor kırmaya devam ediyor
Formatı değişti ama Esra Erol rekor kırmaya devam ediyor
Günlük 100 gram kırmızı et tüketilirse
Günlük 100 gram kırmızı et tüketilirse
Malatya'da kar ne zaman yağacak hava durumu nasıl?
Malatya'da kar ne zaman yağacak hava durumu nasıl?
Yorumlar 3 yorum