HABER /  EKONOMİ

Merkez Bankası'na ASKON'dan faiz eleştirisi

Merkez Bankası'nın faiz oranının yüksek bulan ASKON Genel Başkanı üretim için faizlerin düşürülmesi gerektiğini söyledi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yüzde 24'te tuttuğu gösterge niteliğindeki haftalık repo faizine Anadolu Aslanları İş adamları Derneği'nden (ASKON) eleştiri geldi. ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, üretime dayalı yatırımların olması için acilen faizlerin düşürülmesi gerektiğini söyledi. 

YÜKSEK FAİZLE ÜRETİM ZOR
Aydın, "Ekonomi yönetimi ülke ekonomisi için olumlu adımlar atıyor. Dengeleme süreci beklenen seyrinde devam ediyor. Lakin, enflasyon ve faizler düşmeden toparlandık diyemeyiz. Bir an önce kaçınılmaz bir şekilde üretime dayalı yatırımlara geçmemiz gerekiyor. Bu yüksek faizle üretime geçilmesi zor görünüyor” dedi.

Öte yandan Merkez Bankası'nın dün düzenlediği repo ihalesinde bileşik faiz yüzde 27 olarak oldu. Merkez Bankası, miktar yöntemiyle düzenlediği 25 Şubat vadeli repo ihalesi ile de piyasaya 22 milyar 999 milyon lira verdi. İhaleye 34 milyar 500 milyon liralık teklif geldi. İhalede en düşük, ortalama ve en yüksek basit faiz yüzde 24 olurken, en düşük, ortalama ve en yüksek bileşik faiz ise yüzde 27,05 seviyesinde gerçekleşti.

GÜNÜN ÖZETİ
ÖNCEKİ HABERLER
Honda hangi ülkenin Gebze Şekerpınar'daki fabrikasının Türk ortağı...
Donald Trump'a acil durum davası tam 13 eyalet harekete geçti
Gökçe Kırgız kimdir kaç yaşında Ebru Gündeş sesi ile olay oldu!
İstinaf Cumhuriyet gazetesi davasındaki kararı onadı
Honda iddiası bomba! Türkiye fabrikasını kapatıyor dendi ilk açıklama
Mucize Doktor 3. bölüm fragmanı
Yorumlar