HABER /  EKONOMİ

Merkez Bankası faiz kararı ne? Piyasanın beklediği haber

Merkez Bankası'ndan son dakika haberi geldi. Para Politikası Kurulu, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 24 düzeyinde sabit tutulduğunu açıkladı.

Abone ol

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, politika faizini değiştirmeyerek yüzde 24 düzeyinde sabit tutulduğunu açıkladı.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin belirginleştiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.  

Riskler devam ediyor
“İthal girdi maliyetleri ve iç talep gelişmelerine bağlı olarak enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşme gözlenmektedir. Bununla birlikte, fiyat istikrarına yönelik riskler devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

İhtiyaç duyulması halinde sıkılaşma 
“Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları, para politikası kararlarının gecikmeli etkileri, maliye politikasının dengelenme sürecine vereceği katkı ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

“Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.”

BU FOTO GALERİYE BAKIN
Foto Galeri Soruşturma açılan 23 zincir markete şimdi ne olacak? Galeriye Gözat
ÖNCEKİ HABERLER
Trabzon'da yaşlı adamın korkunç ölümü
Kadınlar Günü hediyeleri 8 Mart hediye fikirleri rehberi
Burun estetiği hakkında doğru bilinen 5 yanlış
Türkiye'de Bitcoin ile 9 konut satıldı
Ankaragücü-Bursaspor maçının başlama saati değişti
Arnavut ciğeri nasıl yapılır? Arnavut ciğeri tarifi
Yorumlar