Soruşturma açılan 23 zincir markete şimdi ne olacak?

Rekabet Kurumu'nun 23 zincir market hakkında Rekabet Kanunu ihlalden açılan soruşturma şok etkisine neden oldu. Peki şimdi bu marketleri ne bekliyor

Dün Rekabet Kurumu'nda gelen açıklama gündeme bomba gibi düştü. Rakabet Kurumu 23 zincir market hakkında soruşturma açtığını duyurdu. Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere binlerce şubesi bulunan marketler hakkındaki soruşturma gerekçesini ise Rekabet Kurumu sitesinden açıkladı.

Buna göre bu zincir marketlerin kendi aralarında anlaşarak sebze meyve fiyatlarını belirleyip belirlenmediğine bakılacak. Soruşturma 4054 sayılı Kanun’un 4. ve 6. maddeleri kapsamında yapılacak. Bu maddelerin ihlal edildiğini tespit edilmesi ile yıllık gayrisafi gelirlerinin yüzde 10’una kadar idari para cezası kesilecek.

Söz konusu 4054 sayılı Rekabet Kanunu'nu mal ve hizmet piyasalarındaki rekabeti bozucu veya kısıtlayıcı anlaşma karar ve uygulamaları piyasaya hakim olan teşebbüslerin bu hakimiyetlerini kötüye kullanmalarını engellemeyi amaçlıyor.

Marketlerin ihlal etmekle suçlandıkları kanunun 4. maddesi ise şu ihlalleri kapsıyor:  Kki veya daha çok şirketin kendi aralarında mal alım, mal satım ve kâr gibi unsurları önceden konuşarak ayarlaması, mal alım piyasasını önceden konuşarak bölüşmesi, mal ve hizmet arz ya da talep miktarını piyasa dışında aralarında belirlemesi,