BIST 1.552
DOLAR 7,37
EURO 8,98
ALTIN 443,28
HABER /  GÜNCEL

Meram’a sebze fidesi üretim tesisi kuruluyor

Konya’nın merkez Meram İlçe Belediyesi, Meram ve Konya çiftçisini desteklemek ve tarımını geliştirmek ilçe tarım müdürlüğü ile işbirliğine gitti.

Abone ol

Meram Belediyesi ve Meram İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Meram ve Konya çiftçisini desteklemek ve tarımını geliştirmek amacıyla işbirliğine gitti. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte devam edecek işbirliği için hazırlanan protokol Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş ile Meram İlçe Tarım Müdürü Niyazi Emrah Çerez tarafından atıldı. İmzaların ardından, Başkan Mustafa Kavuş ve beraberindekiler, bu işbirliğinin ilk meyvesi olan ve KOP desteği ile kurulan ‘Sebze Fidesi Üretim Tesisi’nin yapılacağı bölgede incelemelerde bulundu. İnceleme gezisine Meram Kaymakamı Resul Çelik, KOP Başkanı İhsan Bostancı, Konya İl Tarım ve Ormancılık Müdürü Seyfettin Baydar ve Ak Parti Konya İl Yönetim Kurulu Üyesi Fuat Kunduracı da katıldı.

“Konya artık dışarıdan sebze fidesi almayacak sebze fidesi üretim tesisi kuruluyor”

Meram’da 39 bin Konya’da ise 873 bin 420 da alanda sebzecilik yapıldığını belirten Meram Belediye Başkanı Mustafa Kavuş, bu devasa alanda bir yıl içinde kullanılan yaklaşık 100 milyon fidenin tamamının bugüne kadar başka şehirlerden getirildiğini hatırlattı. Bunun çiftçinin kazanç kaybı anlamı taşımasının yanı sıra birçok sorunu da beraberinde getirdiğini ifade eden Başkan Kavuş, projenin getirileri hakkında şu bilgileri verdi:

“Başarılı bir sebze yetiştiriciliğinin ilk şartı uygun nitelikli çeşit seçimi ve kaliteli fide kullanımıdır. Üreticilerimizin hazır fide kullanımı yönündeki istekleri her geçen gün artmaktadır. Bu amaçla böyle bir yatırımın Konya’ya ve Meram’a kazandırılması için harekete geçtik. Projeye, Meram Belediyesi olarak ilk önce yer tahsisi yaparak destek vermiştik. Ardından, eş finansman nakdi katkı sağlayarakta ve hatta projede çalışmak üzere yardımcı personel görevlendirerek, desteğimizi artırmayı amaçladık. Tüm bu çalışmaların nihayetinde 3 bin 250 metrelik bir alanda yıllık 10 milyon sebze fidesinin üretilmesini hedefliyoruz.”

“Tesis hem ulusal hem bölgesel önemli bir açığı kapatacak”

Bütün bu sebepler nedeni ile Sebze Fidesi Üretim Tesisinin en bölgenin en önemli ihtiyaçlarından biri haline geldiğini kaydeden Başkan Kavuş, bu amaçla KOP Kırsal Kalkınma Mali Destek Programı kapsamında Fide Üretim Tesisi Projesi hazırlandığını söyledi.

Rekabetçi, sürdürülebilir bir kırsal kalkınma hedefine ulaşmak için tesisin önemli bir adım olduğunu ifade eden Başkan Kavuş, “Kırsal bölgelerde üretimi artırmak ve çiftçinin kalkınmasına katkı sağlamak adına Meram ve Konya için çok önemli bir işbirliğini hayata geçirmek için bugün buradayız. Fide üretim serası kurarak, çiftçilerin ihtiyacı olan fideleri şehrimizde üretip, bölgesel ve ulusal kalkınmaya katkı sağlamış olacağız. Özellikle tarımda bir atılım yapmak ve köyden kente göçün önüne geçmek gibi yararlar sağlayacak bu proje işbirliğimizin ilk meyvesi konumunda. Türkiye tarımının en büyük markası olan Konya ve Meramımız da önemli bir açığı kapatacak olan bu tesisin hayırlı olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

“Meram tarımını geliştirecek daha onlarca proje sırasını bekliyor”

Seçim sürecinde verdikleri sözleri görevi devralır devralmaz kolları sıvayarak hızlı bir şekilde yerine getirdiklerini ifade eden Başkan Kavuş, “Meram tarımını geliştirmek ve çiftçisini desteklemek seçim vaatlerimizin en önemli konu başlıklarından biri oldu. Bu nedenle bu önemli yatırım sadece bir başlangıç. Meram’ın 27 köyünde hayata geçirmeyi planladığımız organik tarım projelerinden çiftçimize süt soğutma tankı desteğine, onları alternatif ürünlere yönlendirerek kazançlarını artırma hedefimizden Meram’da modern bağcılık yapabilmesine imkan sağlayacak donanım desteklerine, bal üretiminin artırmak amacıyla arıcılıkla uğraşan vatandaşlarımıza ekipman desteğine, marjinal alanlarda ve yamaçlarda lavanta tarlaları oluşturarak hem lavanta balı üretmek hemde lavanta yağından gelir elde etsinler diye Meramlılara lavanta fidesi desteğine kadar ve daha onlarca konu başlığı ile Meram tarımı ve çiftçisinin her daim yanında olacağız. Çünkü şu gerçek gayet iyi biliniyor ki, önümüzdeki süreçte ‘Gıda güvenliği ve sağlıklı gıdaya ulaşma zorluğu’ dünyanın en önemli sorunu hale gelecektir. Meram, işte bu yatırımlar sayesinde gıda sorunlarını aşmada yerini layıkıyla alacaktır” diye konuştu.


ÖNCEKİ HABERLER
20 Mayıs okullar tatil mi pazartesi liselere tatil mi oldu?
İstanbul'da kamyonette 32 kaçak göçmen yakalandı
CHP'li Özel: Bir tokat daha geliyor seçmenlerden
Akrep ve yılanların bulunduğu kerpiç evde yaşam mücadelesi veriyorlar
Fenerbahçe'den pankart açıklaması
Süper Lig'de şampiyonluk oranları güncellendi
“Asıl para arı sütünde”
Kapadokya’ya yatırım yapmaya hazırlanıyorlar!
Asus'tan hem tablet hem bilgisayar: ZenBook Flip 13
Kayseri'de ilişki teklifini reddeden kadını bıçaklayan profesöre 7 yıl 6 ay hapis
Yorumlar