HABER /  GÜNCEL

Menderes sanki bugünleri anlatıyor!

Binbir suçlamayla karşı karşıya kalan Adnan Menderes 1960 yılında yaşanan kaostan bahsederken sanki bugün yaşanan oyunları da anlatıyor.

İNTERNETHABER ÖZEL İÇERİK Tarih 1960. Dönimin Başbakan Adnan Menderes hakkında ortaya atılan iddialar korkunç. Kimi tek adam ve diktatör diyor, kimi insanları kıyma makinalarında katlettiğini anlatıyor.

Kimi yolsuzlukların had safhaya çıktığını söylüyor, kimi Menderes'in yakınlarını ihya ettiği yalanını üfürüyor. Kimi yasaklara itiraz ediyor, kimi askeri darbe yapmaya çağırıyor. Kimileri ise sokaklarda eylemler yaparak hükümeti tıpkı bugünkü gibi devirme planlarını yürütüyor.

1 Mayıs İşçi Bayramı'nda işçilerin arasına katılan bazı provokatörlerin  olayları iyiden iyiye provoke etmesi üzerine Adnan Menderes daha fazla dayanamıyor ve radyo yayını aracılığı ile hakkındaki iddialara cevap veriyor.

Radyo yayınında Menderes'in, "Her an ve her saat yayılan ve korkunç şaiyalar çıkarmak suretiyle heyecan yaratmak ve bu heyecan vasatında bir takım kışkırtmalar da yaparak, hadiseler çıkartmak isteyenlerin olduğu ve bu hadiselerin belli merkezlerden idare edilmektedir" diyor.

Menderes, konuşmasında oynanan oyunu anlatırken adeta bugün yaşanan olaylara da ışık tutuyor. Yalan haber yayanların alakalılıra ve vazifelilere ihbar edilmesini ayrıca rica ettiğini söyleyen Menderes, "Kandırılması en kolay olan ve toplantı halinde olan zümreler seçilmek suretiyle, bunların üzerinde daimi surette yıkıcı propagandalar teklif edilir ve bunlar küçük bir zümre bile olsalar, 30 milyonluk Türkiye'nin hacmine ve ebadına nispetle bir zerre dahi teşkil etmeseler, bunlar sanki teşkilatlı ve vurucu bir kuvvetmiş gibi ele alınarak bir memleketin kaderi üzerinde pervazsızca oynayabilmek imkanına çıkılır. İstanbul ve Ankara iki gündür yaratılmak istenilen hadiselerin, izahı ve manası bundan ibarettir" diyor.

İşte Menderes'in o gün yaptığı ve bugünlere adeta ışık tutan o konuşması:

Yorumlar 192 yorum