HABER /  GÜNCEL

Mehmet Şimşek: 'FETÖ ile mücadelede başarıya ulaşıldı'

NTV yayınında soruları yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Seçim sonrası belirsizlik ortadan kalkacak. Terör ve FETÖ'yle mücadelede başarıya ulaşıldı" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV yayınında soruları yanıtladı. Şimşek, terör ve FETÖ ile mücadelede başarıya ulaşıldığı söyledi.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in açıklamalarından satır başları;

"(Fed'in faiz artırma kararı) Karar sürpriz değil, piyasalar zaten fiyatlamıştı. ABD'de vergi reformuyla bütçe açığının artması gündemde. ABD bütçe açığını finanse etmek için borçlanıyor.

"FETÖ İLE MÜCADELEDE BAŞARIYA ULAŞILDI"

Seçim sonrası belirsizlik ortadan kalkacak. Terör ve FETÖ'yle mücadelede başarıya ulaşıldı.

Turizmde çok ciddi bir toparlanma var. Cari açık rakamları yükseliş trendindeydi, zirveyi buldu.. 2. yarıda cari açık ve enflasyonda iyileşme başlayacak.

"MERKEZ BANKASINA HAKSIZLIK YAPMAMAK LAZIM"

Merkez Bankası'na haksızlık yapmamak lazım. Yeniden dengelenme dönemine girdik. Merkez Bankası'yla ilgili tereddütler geride kalmalı. Para politikası uluslararası normlarda sürdürülecek.

(Vaatlere kaynak nasıl bulunacak) 30 milyar TL'nin altında bir külfet var. Bakanlık sayısı azalacak, tasarruf sağlanacak.

"BAŞARI VE PERFORMANS ORTADA"

Vergi artışlarına girmeden ciddi gelir imkanı var. Kamu maliyesindeki başarı ve performans ortada. 

Aşırı borçlu olduğumuz iddiası gerçeği yansıtmıyor. Borçtaki artışın büyük kısmı özel sektörden kaynaklandı. Türkiye'nin borcu yüksek değil.

KOBİ'lere döviz cinsinden borçlanmayı kısıtladık. Londra'da Türkiye'nin hikayesini anlattık. Bir sonraki Londra programıma muhalefet de gelebilir. Türkiye küresel ekonominin önemli bir parçasıdır."

ÖNCEKİ HABERLER
Kurtulmuş'tan flaş Adil Öksüz açıklaması
Bakan Albayrak: Seçimler ilk turda biter
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 üniversiteye rektör atadı
Ankara'da bayramda hava durumu nasıl meteoroloji bilgisi
Almanya'dan flaş Adil Öksüz açıklaması!
2. Yargı paketi son durum ne zaman çıkacak 22 Ekim son haber
Yorumlar 5 yorum