BIST 1.951
DOLAR 13,60
EURO 15,26
ALTIN 794,03
HABER /  GÜNCEL

Mehmet Ayvalıtaş'ın ölüm anı görüntüleri

Gezi eylemleri sırasında hayatını kaybeden Mehmet Ayvalıtaş'ın yaşamını yitirdiği anın görüntülerinin ortaya çıkması gündeme bomba gibi düştü.

Abone ol

İSTANBUL Gezi Parkı protestoları sırasında yaşamını yitirenlerden biri olan Mehmet Ayvalıtaş'ın ölüm anını gösteren MOBESE kayıtları ortaya çıktı.

Polis, "Olay yerine ait MOBESE kaydı yoktur" demişti. Görüntüler izlenemediği için Ayvalıtaş'a ilk çarpıp kaçan araç sürücüsü iddianamede yer almıyor.

Radikal si'nden İsmail Saymaz'ın haberine göre, 2 Haziran’da İstanbul’daki Gezi Parkı gösterilerinde E-5 otoyolunu trafiğe kapatmak isterken, iki aracın çarpmasıyla can veren Mehmet Ayvalıtaş’ın ölüm görüntülerine ulaştı. Kazadan bir gün sonra Örnek Mahallesi Şehit Hayrettin Yıldırım Polis merkezinin “Olay yerine ait MOBESE kaydı yoktur” dediği, ardından savcılık ile mahkeme arasında ‘kaybedildiği’ ifade edilen MOBESE kayıtları, ortaya çıktı.

İŞTE MEHMET AYVALITAŞ'IN SON GÖRÜNTÜLERİ

MEHMER AYVALITAŞ ÖLDÜ, KUZENİ YARALANDI

Görüntülerde, Mehmet Ayvalıtaş ve kuzeni Seyit Kartal’ın da aralarında bulunduğu bir grup gencin önce E-5’in bir yönüne kestikleri, sonra diğerini kesmek için karşı şeride geçtikleri görülüyor. Ayvalıtaş ve arkadaşlarının ‘Dur’ işaretlerine rağmen, iddianameden kendisinden hiç söz edilmeyen bir aracın hızla gelerek, Ayvalıtaş ve Kartal’ın yanından geçtiği ve iki gencin savrulduğu görülüyor. Daha sonra da hızını alamayan bir taksinin iki gence çarptığı, taksiyle çarpışan minibüsün de yaralı haldeki gençlerin üzerine düştüğü görülüyor.

DAVA DOSYASINDAKİ EN İLGİNÇ BELGE 

Dava dosyasındaki en ilginç belge, Örnek Mahallesi Şehit Hayrettin Yıldırım Polis Merkezi tarafından 3 Haziran’da hazırlanan tutanak. Bu tutanakta, “Mustafa Kemal Mahallesi 0-1 Güney yanyol 6 No’lu üst geçit civarında meydana gelen ölümlü trafik kazasına istinaden istenilen MOBESE görüntüleri ile ilgili olarak yapılan kontrollerde bahse konu olayın meydana geldiği yer ve civarında MOBESE kamerası olmadığından istenilen görüntüler temin edilememiş” deniyor. Yok denilen bu görüntüler, kamuoyundaki tepki üzerine, daha sonra ‘bulunarak’ dosyayı girdi. Ancak bir önceki duruşmada, savcılık ile mahkeme arasında ‘kaybolduğu’ ifade edildi. Öte yandan, Ayvalıtaş Davası’nı hazırlayan savcılık, o tarihte görüntüleri izlemediği için, iki gence ilk çarpıp kaçan araca iddianamede yer vermediği anlaşılıyor.

İstanbul’da, Gezi Parkı gösterilerinin doruğa vardığı 2 Haziran’da, Anadolu Yakası’ndaki Mustafa Kemal Mahallesi halkı da bu eylemlere destek için Ataşehir’deki E-5 otoyolunu kesmek istedi. O akşam saat 21.30 sularında otoyolun bir yönünü kesenler arasında, 20 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş ile kuzeni Seyit Kartal da vardı. İddianameye göre yolun kesilmesi üzerine, trafikte seyreden otomobiller ani şekilde durdu. Mehmet Görkem Demirbaş adlı şüpheli, Cengiz Aktaş’ın kullandığı öndeki araca çarptı. Aktaş da Mehmet Ayvalıtaş ve Seyit Kartal’ı ezdi. Ayvalıtaş hayatını kaybederken, Kartal ağır şekilde yaralandı. Hazırlanan iddianamede “Şüphelilerin çok hızlı araç kullanmaları, önlerindeki araçların takip mesafesini çok yakın tutmaları itibariyle ani durulması gereken bu kaza anında araçlarını durdurmayıp kazaya sebebiyet verdikleri” iddia edildi. İki şüphelinin “taksirle cinayet ve yaralama” suçlamasıyla itham edildi. Dava, Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde görülüyor.

ÖNCEKİ HABERLER
John Kerry Suriye için Rusya'yı suçladı
John Kerry Suriye için Rusya'yı suçladı
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Yeni Honda City, Ne İstediğini Bilenlere
Güney Afrika: Madende mahsur kalan işçiler polisten kaçıyor
Güney Afrika: Madende mahsur kalan işçiler polisten kaçıyor
Akaryakıtta 1 Mart isyanı!
Akaryakıtta 1 Mart isyanı!
Yardımcı pilot uçağı kaçırdı SON DAKİKA
Yardımcı pilot uçağı kaçırdı SON DAKİKA
Selahattin Demirtaş'tan ittifak iddialarına yanıt
Selahattin Demirtaş'tan ittifak iddialarına yanıt
Google internet kullanıcılarını  'seslerinden tanıyacak'
Google internet kullanıcılarını 'seslerinden tanıyacak'
ABD'de nükleer sızıntı tehlikesi
ABD'de nükleer sızıntı tehlikesi
Venezuela: ABD konsolosluğunda üç görevliye sınır dışı
Venezuela: ABD konsolosluğunda üç görevliye sınır dışı
Anne babalar dikkat! Öksürük deyip geçmeyin
Anne babalar dikkat! Öksürük deyip geçmeyin