BIST 11.065
DOLAR 33,07
EURO 36,11
ALTIN 2.561,46
HABER /  POLİTİKA

Mehmet Ağara suikast planı

İstanbul'da terör örgütü adına olaylara karıştıkları iddiasıyla yakalanan 4 kişi tutuklandı, teröristlerden bir itiraf geldi...

Abone ol

İstanbul'da çeşitli tarihlerde izinsiz gösteri yapılması, patlayıcı madde atılması, araçlara ve binalara hasar verilmesi, güvenlik kuvvetlerine taş ve molotofkokteyli atılması olaylarına karıştıkları belirlenen 4 kişi, Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yakalandı.

Polisteki işlemleri tamamlanarak bugün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne sevk edilen Servet A, Mahmut Ö, Mahmut Ç. ve Ubeydullah İ, savcılık sorgularının ardından gönderildikleri nöbetçi mahkemece ''yasa dışı örgüt üyesi olmak'' suçundan tutuklandı.

Bu arada, tutuklananlardan Servet A'nın, polisteki sorgusunda, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar'ın 28 Ocak 1997 tarihinde vefat eden kızı Yasemin Ağar'ın Zincirlukuyu Mezarlığı'ndaki kabrine bomba düzeneği yerleştirmeyi ve ölüm yıl dönümünde yapılacak anma töreni sırasında da uzaktan kumanda ile patlatmayı planladıklarını itiraf ettiği öne sürüldü.

Eylemi ''Sarıibrahim'' kod adlı örgüt yöneticisinin talimatıyla 2006 yılında gerçekleştirmeyi planladıklarını, hatta başörtülü bir kızla Yasemin Ağar'ın kabri başında keşif yaptıklarını ifade eden Servet A'nın, talimatı veren ''Sarıibrahim'' kod adlı kişinin örgüt tarafından öldürülmesi ve eylemde kullanılacak patlayıcı maddelerin 2005 yılında örgüt üyesi Mehmet Ergezen'le yakalanmasından dolayı eylemi yapmaktan vazgeçtiklerini söylediği belirtildi.