BIST 11.065
DOLAR 33,01
EURO 35,97
ALTIN 2.570,63
HABER /  DÜNYA

Ahmedinecad BMye rest çekti

Uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması için BM'nin yaptırım tehdidine maruz kalan Ahmedinecad net konuştu.

Abone ol

İran'da açıklamalar yapan Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad da, ülkesinin uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmaya hazır olduğunu; ama bunun ancak Batı ülkeleri nükleer yakıt üretme çalışmalarına son verdiklerinde mümkün olabileceğini vurguladı.

Ahmedinejad, İran'ın nükleer programıyla ilgili görüşmeler yapmaya hazır olduğunu ancak bu görüşmelerin hiçbir ön şarta bağlı olamayacağını kaydetti.

İran Cumhurbaşkanı açıklamasında, Birleşmiş Milletler'in uranyum zenginleştirmeyi durdurmaları talebini de reddetti.

BM cephesinde ise örgüte bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun Başkanı Muhammed El Baradey, İran'ın nükleer heveslerinin önüne ancak müzakerelerle geçilebileceğini, askeri harekatın felaket olacağını söyledi.

Müzakere cephesinde ise bugün hareketli saatler yaşanıyor.

İran'ın nükleer konulardaki başmüzakerecisi Ali Laricani bugün Viyana'da Muhammed el Baradey'le biraraya geldi.

BM Güvenlik Konseyi'nin İran'a uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması için tanıdığı süre yarın doluyor.

Baradey'in cuma gününe kadar güvenlik konseyine İran'ın nükleer çalışmalarına ilişkin bir rapor sunması gerekiyor.

İngiltere'de yayımlanan Financial Times gazetesine bir mülakat veren Baradey, İran'ın altı ay içinde zenginleştirdiği uranyumu kullanılabilir hale getirebileceğini söyledi.

Baradey, İran'ın uyguladığı uranyum zenginleştirme programı sayesinde önemli ölçüde bilgi ve deneyim sahibi olduğunu belirterek, bunun geri dönüşü olmadığı vurguladı ve ''Bilgiye bombalı saldırı düzenleyemezsiniz'' dedi.

Baradey, İran'ın altı ay içinde zenginleştirdiği uranyumu kullanım aşamasına gelebileceğini ama bu uranyumun silah yapımında kullanabilmesi için Amerikan ve İngiliz istihbarat örgütlerine göre Tahran'ın nükleer silah için en az 10 yıla ihtiyaç olduğunu aktardı.