BIST 1.542
DOLAR 7,53
EURO 8,98
ALTIN 411,29
HABER /  POLİTİKA

Meclis'te kim ihanet etti kavgası

TBMM Genel Kurulu'nda 'Çerkez Soykırımı'nın yıldönümünde CHP'lilerle BDP'liler arasında, "kim ihanet etti' tartışması çıktı.

Abone ol

CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, BDP'li Sakık'ı ihanetle suçlayınca Meclis'te tansiyon yükseldi.

ÇERKEZLER İHANET ETMEDİ

Radikal'den Tarık Işık imzalı tartışmanın diyalogları yer aldı. CHP ’nin Suriye’deki olaylarla ilgili grup önerisinin görüşmeleri sırasında CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık’ın, geçen aylarda Kafkas ve Boşnak kökenlileri kast edip “Biz buranın asli unsurlarıyız, siz haddinizi bileceksiniz” dediğini anımsatarak “Bunu söyleyen bir milletvekilinin biz Çerkezleri savunuyormuş gibi yapmasını doğru bulmuyorum. Çerkezler kendilerini savunmak istiyorlarsa, o güç kendilerinde vardır. Ama kimse onlara hadlerini bildirmemiştir bugüne kadar. Biz bu topraklara, bu ülkeye ihanet etmedik. Bu ülkenin çatısı altında demokratik mücadelemizi de vermeye devam ediyoruz. Kimse bizi ‘Kürtler ve diğer unsurlar...’ diye ayrıştıramaz” diye konuştu.

“BIR ÇERKEZ’I BDP SIRALARINA OTURTACAĞIZ”

Sakık, Özkoç’un ardından söz alarak kendisine, “Sizin İttihatçı geleneğiniz çıkıp burada, ‘Türk ile Kürt ırkı eşit değil’ derse cevabım onlaradır. Bir insan Çerkezse, kendi kimliğine saygı duyuyor ve sahip çıkıyorsa, bu toprakların sahibidir ama ırkçı, milliyetçi akımlara teslim oluyorsa, diğer halkalara ve değerlerine saldırıyorsa hadlerini bildirmek de bizim görevimizdir. Gelenlerin başımızın üzerinde yeri var ama uğradıkları zulmü bize uygularlarsa buna tahammülümüz olmaz. Boynumuzun borcudur, gelecek dönem bir Çerkez’i BDP sıralarına oturtacağız” dedi.

"ÜLKENİN EKMEĞİNE ASLA İHANET ETMEDİK"

Sakık’ın CHP sıralarını göstererek, “İnşallah orası olacak bizim yerimiz. Sizin nereye gideceğinizi bilmiyorum. Önümüzdeki seçimlerde biz oraya geleceğiz” karşılığını verdi. Özkoç yeniden söz alarak, “Bulunduğumuz ülkenin ekmeğine asla ihanet etmedik, o ülkeye asla kurşun sıkmadık, bayrağına ihanet etmedik. Biz bu ülkede birlik, beraberlik, kardeşlik olsun istiyoruz, o zaman her şey güzel olur” karşılığını verdi. Sataşma gerekçesiyle söz alan İnce, Sakık’ın, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in sözlerini çarpıttığını ifade ederek, “Türk ulusu ile Türk ırkı da eşit değildir. Türk ulusu daha üsttedir. Kendisi orada ulus tanımı yapıyor. Burada hakaret yok. Kürtleri inciten, aşağılayan, eşit görmeyen anlayış yok. Çocuklarını rahibe okullarında, yabancı okullarda okutan milletvekillerini biliyorum. Ben oğlumu aslanlar gibi devlet okullarında okuttum” dedi. Tekrar söz olan Sakık, “Kürtler mi ihanete etti. İhanet varsa Kürtlere ihanet edilmiş. Bir halkla yola çıkıp emperyal güçlere karşı savaşıp, savaştan sonra onlara ret, inkar ederseniz, diline kimliğine gem vurursanız, budur ihanet. Kürtlerinki zulme başkaldırıdır” diye konuştu. Konuşmaların ardından CHP’nin grup önerisi kabul edilmedi.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'a silikon vadisi
Muhalefet milletine güvenmiyor
Varlık barışı” kabul edildi
Haliç Yat Limanı ihalesi geliyor
Yurtta hava durumu
TOKİ'den yüksek kalite iddiası
Öcalan televizyonu kendisi aldı
Cumhurbaşkanı ve Erdoğan ile ilgili şok sonuç!
Reyhanlı bombacısından Esad itirafı
Bakanlara Yılın Bakanı ödülü
Yorumlar 24 yorum