BIST 1.353
DOLAR 8,16
EURO 9,82
ALTIN 468,04
HABER /  GÜNCEL  /  EMLAK

TOKİ'den yüksek kalite iddiası

TOKİ Başkanı Ahmet Haluk Karabel, projelerinin kalitesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Abone ol

TOKİ'den yapılan açıklamaya göre, Etiyopya'dan gelen bakanlar ve beraberindeki heyet, Karabel'i makamında ziyaret etti.

Yürüttükleri çalışmalar hakkında konuk heyete bilgi veren Karabel, arsa karşılığı gelir paylaşımı projeleriyle büyük şehirlerin değerli arsalarında prestij konutları üretilip satılarak gelir elde edildiğini ve sosyal konutların finansmanına destek sağlandığını belirtti.

Bu projelerin özel sektörle yapıldığını, yapım sürecinde TOKİ'den finansman kullanılmadığını vurgulayan Karabel, şöyle devam etti:

"İstekliler hem konutları inşa etmekte hem de İdare'nin payını ödemektedirler. Ayrıca, satılan konutların geliri TOKİ'nin kontrolünde ortak bir hesapta tutulmakta, yüklenici inşaat alanında yaptığı hak edişlerle payını alabilmektedir. Böylelikle müşterilere devlet güvencesi verilmektedir. Üretilen konutların yüzde 15'i bu modeldedir. Büyük şehir merkezlerinde devlet hazinesinden bedeli karşılığında alınan değerli araziler imarlı hale getirilerek, satışıyla da kaynak sağlanmaktadır."

"İNŞAAT KALİTEMİZ ÇOK YÜKSEK"

Heyetler arası görüşmede, TOKİ'nin imalat tekniğiyle ilgili soruya Karabel, İdare'nin yeni teknolojiler kullanarak üretim yaptığını bildirdi.

Karabel, Türkiye genelinin 1. ve 2. derece deprem bölgesi olduğuna dikkati çekerek, "Bu doğrultuda projelerde kullandığımız beton kalitesiyle çelik miktarı diğer ülkelerden yüksektir. Kat kat fazladır" yanıtını verdi.

VAN'DA 8 AYDA İKİ ŞEHİR KURULDU

TOKİ'nin hızla organize hale gelebilen mobilize bir kurum olduğuna işaret eden Karabel, şunları kaydetti:

"Van'da 2011'de ekim ve kasım aylarında iki deprem gerçekleşti. Önce yaklaşık 200 bin kişinin barınacağı prefabrik konutlardan oluşan altyapılarıyla 35 bölgede konteyner kentler kurduk. Böylelikle vatandaşlarımız kışı konteynerlerde geçirdi. Ardından 8 ay gibi bir sürede 17 bin 500 konutu sosyal donatılarıyla inşa edip, ikinci bir kış dönemi gelmeden vatandaşlarımızı konutlarına yerleştirdik. Böylelikle Van'da 8 ay içinde iki şehir kurduk."

ÖNCEKİ HABERLER
Öcalan televizyonu kendisi aldı
Cumhurbaşkanı ve Erdoğan ile ilgili şok sonuç!
Bakanlara Yılın Bakanı ödülü
Denizli’de bıçaklı kavga: 1 ölü, 1 yaralı
Böyle arsız hırsız görülmedi
14 yerinden silahla vuruldu
Hangi kurum kaç memur alacak?
Kadının çenesine bakın ne taktılar!
Sürgünün 149. yılında 149 meşaleli eylem
İşte yeni Xbox
Yorumlar