BIST 1.441
DOLAR 8,23
EURO 10,03
ALTIN 484,79
HABER /  GÜNCEL

Meclis'te 4 partiden ortak bildiri, Ermenistan'ın saldırısı kınandı

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti TBMM grupları ortak bildiri yayınlayarak, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısını kınadı.

Abone ol

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti TBMM grupları ortak bildiri yayınlayarak, Ermenistan'ın Azerbaycan'a yönelik saldırısını kınadı.

Dört partinin ortak açıklaması şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak Ermenistan silahlı kuvvetlerinin 12 Temmuz'dan başlayarak Azerbaycan'ın Tovuz bölgesine gerçekleştirdiği saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Ermenistan hatalı bir yoldadır. Azerbaycan toprağı Yukarı Karabağ ve çevresindeki bölgeleri yıllardan beri işgal altında tutan Ermenistan'ın bilinen saldırgan tutumuna yeni bir örnek teşkil eden bu saldırılar, Güney Kafkasya'da kalıcı barış ve istikrarın önündeki en büyük engeldir.

Ermenistan'ın, hak ve hukuku hiçe sayan bu davranışı karşısında uluslararası toplumu gereken tepkiyi göstermeye davet ediyoruz.

Yukarı Karabağ ihtilafının, Azerbaycan'ın uluslararası tanınmış sınırları ve toprak bütünlüğü çerçevesinde barışçı yollarla çözülmesine olan desteğimizi tekrarlıyoruz.

Ermenistan BM Güvenlik Konseyi ve AGİT kararlarına uymalı ve işgal ettiği Azerbaycan topraklarından çekilmelidir.

İki devlet, tek millet anlayışıyla her daim huzur ve istikrarın savunucusu olan Türkiye, bundan sonra da tüm imkânlarıyla, toprak bütünlüğünü yeniden tesis etme çabalarında Azerbaycan'ın yanında yer almaya devam edecektir.

Bu vesile ile Azerbaycanlı şehitlerimiz için dost ve kardeş Azerbaycan halkına ve Hükümetine taziyelerimizi iletiyor, yaralıların bir an önce iyileşmesini diliyoruz."

Bildiride AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ın imzaları bulunuyor. HDP'den ise bir katılım olmadı.

ÖNCEKİ HABERLER
İstanbul'da su fiyatlarına yüzde 12,6 zam geldi
Avrupa Şampiyonu Van şehidimizin yürek burkan hikayesi
Galatasaray'da koronavirüs test sonuçları belli oldu
Tarımda orta vadeli tahminlerde belirsizlikler yükseliyor
ABD'de 17 yıl aradan sonra ikinci kez federal bir mahkum idam edildi
İngiltere'den Rusya'ya çok ağır koronavirüs suçlamaları
Muğla'da Kıbrıs Gazisi başından vurulmuş halde bulundu
CAS'ta Trabzonspor'un itirazına ilişkin duruşma yapıldı
Suudi Arabistan'da Kovid-19 nedeniyle bir günde 45 kişi hayatını kaybetti
Milli Savunma Bakanlığı duyurdu: Irak'ın kuzeyinde 2 terörist etkisiz hale getirildi
Yorumlar 26 yorum