BIST 1.450
DOLAR 8,27
EURO 10,04
ALTIN 487,33
HABER /  EKONOMİ

Marketler naylon poşet uygulamasına hazırlanıyor fişlere yansıyacak

Yılbaşından itibaren naylon poşetlerin alışverişlerde ücretle satılması uygulamasına bazı zincir marketler hazırlık kapsamında başladı. Tanesi 25 kuruşa satılan poşetler alışveriş fişlerine de yansıdı.

Abone ol

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme ile yeni yıldan itibaren plastik alışveriş poşetleri, tüm satış noktalarından ücretli temin edilecek.

Bu kapsamda bazı zincir marketler hazırlık kapsamında kasalarında barkodlu alışveriş poşetleri okutulmaya başlandı.Geçiş sürecine hazırlık için naylon poşetler, market kasalarında tanesi 25 kuruştan ücretlendirilirken, oluşan bedel fiş kesilirken iade ediliyor. 

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz,  naylon poşetlerin ücretlendirilmesinden ziyade, kullanımdan kaldırılmasını insan sağlığı ve çevre açısından desteklediklerini söyledi. Yılmaz, tüm tüketicilere çağrıda bulunarak, "Bu poşetlerin alınmaması, bunun yerine bez çanta ya da çevre dostu file kullanılması konusunda tüketicilerimizin hassas davranmasını istiyoruz." dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenleme kapsamında 1 Ocak 2019'dan itibaren naylon poşetlerin ücretlendirileceğine işaret eden Yılmaz, şöyle konuştu:

"Bu sistem bazı zincir marketlerde uygulamaya başlandı. Kasada okutularak 25 kuruştan satılan poşetlerin ücreti fiş kesilirken iade ediliyor. Bu bir alıştırma, geçiş süreci. Yılbaşından sonra sistem işlemeye başlayacak ve poşetler ücretlendirilecek. Şimdiden yapılan bu ücretlendirmenin gözden geçirilmesinde yarar var. Tüketicilerimiz 1 Ocak'a kadar ürün alırken poşet ücretinin toplam ücretten düşürüp düşürülmediği konusuna dikkat etsinler."

BEZ TORBASI
Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu, yılbaşından sonra zorunlu hale gelecek uygulama kapsamında bazı marketlerde şimdiden provaların başladığını söyledi.

Ağaoğlu, poşetlerin deneme amaçlı bazı marketlerde 1, bazılarında ise 25 kuruş olarak ücretlendirildiğini anlatarak, "Bence geri dönüşümün özendirilmesi, naylon poşet tüketiminin azaltılması, kısılmasına yönelik tedbirlerin alınması gerekmektedir. Bu noktada zincir süpermarketler, bez torbalar yaptırarak üzerine kendi logolarını basıp müşterilerine ücretsiz ya da sembolik bir ücretle sunmalıdır. Böylelikle hem çevre korunmuş olacak hem de tüketicinin cebinden ekstra poşet parası çıkmayacak." diye konuştu.

ÖNCEKİ HABERLER
Cengiz Ünder, Ronaldolu Juventus'a tek golle yıkıldı
Fenerbahçe'de ilk ayrılık! Adı resmen silindi
Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Mehmetçiğimiz zulme engel olmak için...
Erman Toroğlu Beşiktaş'tan gidecek 2 ismi açıkladı
Kasımpaşa'ya 4-1 yenilen Beşiktaş'ta tatil başladı
Beşiktaş son 10 haftada çöktü
Ufka Yolculuk sınavı 2019 başvurular ne zaman?
Doğum yapan memur süt izni hakkını nasıl kullanır?
Saldırı hazırlığındaki 6 terörist etkisiz hale getirildi
Ticarette 2019'un yol haritası netleşti Bakan Pekcan açıkladı
Yorumlar 12 yorum