YAZARLAR

MAKYAJLI HYUNDAİ i30 Sürüş İzlenimleri

MAKYAJLI HYUNDAI i30 Sürüş İzlenimleri

2007 yılında tanıştığımız i30, 2012 yılında yenilenen modelinimakyajladı. Makyajla birlikte tasarımda büyük değişiklik yapılmayanmodel için yeni motor ve şanzıman seçenekleri eklendi. KompaktHatcback otomobil 7 ileri DTC çift kavramalı şanzımanla artık dahadüşük yakıt tüketimi sağlama konusunda iddialı.
 

Geçirilen makyajın kapsamı geniş değil hatta görebileceğiniz enbelirgin farklılık tampon ve büyük altıgen ızgara, ancak az gibigörünen bundeğişiklik otomobilin eskisinden çok daha estetikgörünmesini sağlamış. Ayrıca yeni led farlar ve sis lambalarıotomobili sportif gösteren ayrıntılardan.
 

İ30 da iç tasarımda da büyük değişikliğe gidilmemiş. Kokpit yinemavi tonlarda ışıl ışıl aydınlatılmış. Yeni otomobillerde ortakonsolda kullanılan yeni ve dokunmatik ekranlardan kullanılmamışi30 da, bunun yerine biraz daha eski ve küçük bir sisteme sahip.Hemen altında büyük tuşlarıyla kolay kullanımı olan klima sistemivar makyajsız modelle aynı şekilde çift yönlü ısıtma ve soğutmaözelliğine sahip. Klimanın altında usb aux girişi bulunuyor.Altında eşyalarınız için küçük bir alan var. Yine vitesin arkasında2 bardaklık ve ileri geri hareket edebilen kol dayama ile, ortakısımda kendinize bir alan yaratma şansınız var. Özellikle yanındabirçok küçük eşya ile dolaşanlardansanız bu kısım sizi mutlu edecekşekilde düzenlenmiş. Direksiyon üzerindeki tuşlar çok rahatkullanabileceğiniz şekilde düzenlenmiş, oldukça fazla tuş var ancakkullanımı çok kolay. Direksiyonun üzerindeki tuşlardan aynı zamandaön konsoldaki bilgisayar ekranındaki bilgileri kontroledebileceğiniz şekilde çok fonksiyonlu düzenlenmiş. Otomobildeelektronik park freni ve anahtarsız çalıştırma sistemi bulunuyor.Sınıfına göre başarılı baş ve diz mesafesi bulunan otomobilin içiferah diyebileceğimiz kadar geniş ayrıca panoramik cam tavan buetkiyi güçlendiriyor. 378 litrelik bagaj hacmine sahip otomobilinyükleme eşiği biraz yüksekte.
 

Otomobilde akıllı park sistemi var yani önde ve arkada bulunansensörlerle direksiyonu otomobile bırakıyorsunuz ve gaz ve frendesteği vererek otomobilin kendini park etmesiniseyredebiliyorsunuz. Benim tercih ettiğim bir konu olmasa da bundankeyif alanlar için oldukça kullanışlı. Ayrıca geri görüş kamerasınıdikiz aynasından izleyebilirsiniz ki ben en çok bu görüntüden keyifaldım.  7 hava yastığı , elektronik Stabilite programı (ESP)Araç stabilite yönetimi (VSB) gibi güvenlik özelliklerinesahip.

Sürüşe gelirsek, otomobilim 1.6 litre benzinli motor ve 7 ileriDTC şanzımana sahip. 135 beygir güç üreten motorun 4850 d/d da 164Nm tork değeri var. 0 dan 100 km hıza 10.7 saniyede ulaşıyor.Otomobili çok uzun süre kullanma şansım olmadı ancak kısa süredefarklı yol zeminlerinde kullandım. Yoğun trafikte 9 litre gibi birdeğerden uzun yolda 6.9 a düşen farklı değerle kullanımınıza bağlıolarak ekonomik olabileceğini gösteriyor. Seri virajlarda oldukçadengeli bir sürüş yapmanız mümkün. Otomobili kullanmaktan keyifalacağınız kesin uzun yolda ses yalıtımı daha büyük önem kazanıyorve i30 bu konuda yine başarılı. Şehir içi ve uzun yol için tercihedilebilecek ve dayanıklı bir otomobil.

Yorumlar