BIST 4.874
DOLAR 18,62
EURO 19,31
ALTIN 1.047,89
AK PARTİ

Mahir Ünal'dan zam savunması: Bu zamları devlet yapmadı

Elektrik ve yakıt zamlarının tepki çekmesinin sorulması üzerine konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal zamları devletin yapmadığını uluslararası piyasalardan gelen zamların yansıtıldığını söyledi.

AK Parti Grup Başkan Vekili, Mahir Ünal, “Bu zamları devlet yapmıyor. Uluslararası piyasalardan gelen zamlar bir süredir yansıtılmaya başlandı. Bunun karşılığında ne yaptık. Asgari ücrette yüzde 50'ye varan bir artış yaptık. Yaşadığımız sorunlar pandemiden ve küresel anlamdaki ekonomik daralmadan kaynaklı bir durum” dedi.
Ünal, tv100 canlı yayınında Pazar Siyaseti programında Pınar Işık Ardor'un gündeme ilişkin sorularına yanıt verdi.

"6 muhalefet liderini aktör yapan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’dir"
“90'lı yıllar küresel ölçekte fırsat yıllarıydı ve Türkiye o dönemlerde birçok fırsat kaçırdı. Kendi içindeki siyasi çalkantılar ve çekişmelerle 42 yılını feda ve heba etti” diyen Ünal, “Türkiye son 20 yıldır her alanda ulaşım, sağlık ve eğitim alanında ilerleme kaydetmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Türkiye'de siyaseti, kıymetli hale getirdiğini ve yüzde 1 oy alan bir siyasi partinin bile değer kazandığını gösteriyor. 6 muhalefet liderini aktör yapan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemidir” ifadelerini kullandı.

"Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ifadesi sorunlu bir ifadedir"
“Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem” ifadesinin sorunlu olduğunu savunan Ünal, “Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem dediklerinde bunun zayıf olduğunu ve güçlendirilmesi gerektiğini kabul ediyorlar. Bugün İtalya koalisyonlarla boğuşan bir ülke. Koalisyonları yasaklayan bir yasal düzenleme bile yaptılar. Ama burada da ittifaklar var. Bu sistemin güzel tarafı öğrenen bir organizasyon olması, kendisini yenileyebiliyor ve güncelleyebiliyor olması” diye konuştu.

Sitene Ekle
Etiketler