BIST 2.372
DOLAR 15,94
EURO 16,91
ALTIN 948,55
HABER /  GÜNCEL

Mahir Ünal son anketleri açıkladı! İşte AK Parti'nin alacağı oy

24 Haziran seçimlerine yaklaşılırken AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal AK Parti'nin oy oranını açıkladı. Ünal, AK Parti yüzde 46 bandında gözüküyor. HDP üzerinden değil bu analiz. HDP barajı geçse bile AK Parti 320’nin üzerinde milletvekilini alıyor" dedi.

Abone ol

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal, "Ama şu anda gerçekte kamuoyu araştırılmalarında bizim gördüğümüz nedir? AK Parti’nin oyu Recep Tayyip Erdoğan’ın oyunun 4 - 6 puan altındaydı. AK Parti yüzde 46 bandında gözüküyor. Bu oyla alacağı milletvekili oylarına baktığımızda AK Parti’nin 300’ün üzerinde vekil aldığını görüyoruz. HDP üzerinden değil bu analiz. HDP barajı geçse bile AK Parti 320’nin üzerinde milletvekilini alıyor" dedi.

AK Parti Sözcüsü Mahir Ünal'ın NTV'de kendisine sorulan soruları yanıtladı.

Ünal'ın açıklamaları özetle şöyle: "Muharrem İnce ve Meral Akşener’in çalışmalarına baktığımda, bir vizyonun, liderliğin sonunda milletin önüne çıkmış bir cumhurbaşkanı adayı profili çizmiyorlar. Muharrem İnce’ye baktığınızda 8 defa seçim kaybetmekle suçladığı bir genel başkana karşı, genel başkan adayı olarak çıkmış ve genel başkanlık seçimini kaybetmiş, sonra da aynı genel başkan tarafından parti içi muhalefeti tasfiye etmek ve aynı zamanda gelecek muhtemel yenilgiyi yüklemek üzere aday gösterilmiş. Parti içi hesaplaşmanın görüldüğü bir tablo var önümüzde.

Aynı şey Meral Akşener için de geçerli. Geçen gün cumhurbaşkanımız bir şey söyledi. “Esnafların bir sözü vardır. Dükkan çırağa bırakılmaz” Bu bilinç kamuoyunda var. Biz seçimden seçime kampanyadan ziyade, biz her zaman milletle ilişkilerimizi sürdürür, seçim döneminde yoğunluğunu artırırız. Daha yoğun şekilde kendimizi anlatmak, milletimizin onayını almak için bir çalışma yürütüyoruz.

OHAL SEÇİMDEN SONRA KALKABİLİR Mİ: OHAL, 15 Temmuz sonrası ortaya çıkan o FETÖ terör örgütünün gerçek yüzünü göstermesiyle birlikte, yaraların sarılması, aynı zamanda dört tane terör örgütünün Türkiye’ye dönük saldırısı, sınır güvenliğimizi sağlamak için verdiğimiz mücadele, içerde bombalı saldırılar, bir çok sürece ilişkin devletin etkin hareket edebilmesine dönük Meclis’in aldığı bir karardı.

OHAL birilerinin keyfi olarak devam ettiği bir şeyden bahsetmiyoruz. Şimdi 24 Haziran’ın bir önemi var. 24 Haziran 15 Temmuz’u sonsuza kadar bitirecek bir süreç. Yeni bir yönetim anlayışı anlamına geliyor. Tabi ki biz her zaman şunu söyledik, yeni dönemde, yeni imkanların açılacağı bir dönem. E tabi ki inşallah yeni dönemde OHAL tekrardan değerlendirilecektir. İnşallah Türkiye’nin güvenliği, insanlarımızın temel hak ve özgürlükleri, insanlarımız rahat parkta geziyorlar, çocuklarımız oynuyor. Neden? Çünkü kamu düzeni var, güvenlik sağlanmış…

FETÖ TEMİZLENDİ DİYEBİLİR MİYİZ: FETÖ ile mücadele devam ediyor. Bu yıl sonuna kadar FETÖ yargılamalarının sonuçlanmalarını bekliyoruz. 15 Temmuz’un oluşturduğu toplumsal bir travma var. Çoklu yapının zaman içerisinde toplumla birlikte, yargılanacak olanların yargılanması bu süreç içerisinde herhangi bir şekilde mağduriyete uğramış birileri varsa bunun giderilmesi, bunların hepsi sosyal süreçler… Bunlar bir zaman ve süreç işidir.

MECLİS’TE CUMHUR İTTİFAKI ÇOĞUNLUĞU KAYBEDERSE YENİDEN BİR SEÇİME Mİ GİDER TÜRKİYE: Bu sistemin en güzel tarafı şu. Bu sistem Türkiye’de değişimin kapısını açıyor. Yani 24 Haziran’da cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine Türkiye’nin geçmesiyle birlikte eskiye dair ne varsa, bunların hepsinin temizlendiği bir güce kavuştuğu ve sisteme kavuştuğu bir dönem başlıyor. Demokratik kültür, siyasal kültür, demokrasinin kendi sorunlarını çözebildiği oranda gelişir. Şimdi bundan sonra şu olur bu olur… Ama ne olacaksa, bu toplumun kendi sorunlarını çözme becerisiyle olacak. Meclis’te şöyle olacak, cumhurbaşkanlığı seçiminde böyle olacak… Bunlar sistematik olarak kara propaganda şeklinde, “ben oyumu Erdoğan’a vereceğim ama AK Parti’ye oyumu vermeyeceğim” gibi, çünkü cumhurbaşkanlığı seçimini kaybedeceklerini anladıkları anda Meclis çalışmasına başladılar. Daha çok Meclis’e odaklı bir süreç yürütüyorlar. Bu da güzel, önemli olan siyaset kurumunun güçlenmesidir.

AK PARTİ 320'NİN ÜZERİNDE VEKİL ALIR: Ama şu anda gerçekte kamuoyu araştırılmalarında bizim gördüğümüz nedir? AK Parti’nin oyu Recep Tayyip Erdoğan’ın oyunun 4 – 6 puan altındaydı. AK Parti yüzde 46 bandında gözüküyor. Bu oyla alacağı milletvekili oylarına baktığımızda AK Parti’nin 300’ün üzerinde vekil aldığını görüyoruz. HDP üzerinden değil bu analiz. HDP barajı geçse bile AK Parti 320’nin üzerinde milletvekilini alıyor. Cumhur ittifakıyla baktığınızda bu sayı daha da artıyor. AK Parti’nin Meclis’te herhangi bir sorunu gözükmüyor. Ama böyle bir sorun oluşsun, sabote edelim düşüncesinde olanlar var. Ama bunun sadece bir düşünce olduğunu unutmayalım.

SEÇİMDEN SONRA BEDELLİ ASKERLİK GÜNDEMDE OLUR MU: Başbakanımız bakış açısının müspet olduğunu söyledi ama gündemimizde var demedi. “Seçimden sonra değerlendirilir” dedi. Ben de aynı şekilde. Ama şunu göz ardı edemeyiz. Bunun için ne oluşması gerekiyor? 5.5 milyon kardeşimiz var, bunların talepleri var. İhtiyaçları tabi dikkate alacak, bunların hepsi bir değerlendirme bir istişare bir konjonktürelolarak tam siz Kandil’e dönük büyük bir operasyon planlarken, terörü kaynağında kurutmak için mücadele yürütürken örnek olarak söylüyorum, ne yapmazsınız? Bir bedelli düzenlemesi yapmazsınız. Seçimden sonra dememizin sebebi şu, Kuzey Irak’ta Kuzey Suriye’de çalışmalarımız belli aşamaya gelir ve bu konuda bir rahatlık oluşur, ondan sonra tabi ki bedelli askerlik gündemimize alınır, değerlendirilir. Çünkü siyasetin görevi toplumsal talepleri dikkate alıp bunları çözmektir. Bedelli bekleyen arkadaşlarımız şundan emin olsunlar bu konu siyasetin gündemindedir. Bu sorunun çözümü için siyaset üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecektir."

En son anket bomba Gezici yayınladı işte 24 Haziran oy oranları

Son iki anketten bomba bilgiler Fatih Altaylı paylaştı

ÖNCEKİ HABERLER
FETÖ kanalı Dünya TV'nin PKK yandaşlığı iddianamede
FETÖ kanalı Dünya TV'nin PKK yandaşlığı iddianamede
İran'dan tehdit gibi son dakika açıklaması! Köşeye sıkıştırırlarsa...
İran'dan tehdit gibi son dakika açıklaması! Köşeye sıkıştırırlarsa...
Almanya'dan skandal uygulama mektubu Türkiye'ye iade ettiler
Almanya'dan skandal uygulama mektubu Türkiye'ye iade ettiler
Kıvanç Oktay kimdir ne iş yapıyor Erdoğan Demirören'in tek damadı
Kıvanç Oktay kimdir ne iş yapıyor Erdoğan Demirören'in tek damadı
Meltem Demirören kimdir eşi Kıvanç Oktay bakın kimmiş!
Meltem Demirören kimdir eşi Kıvanç Oktay bakın kimmiş!
Ölen emeklinin 1000 liralık bayram ikramiyesi ne kadar ödenecek?
Ölen emeklinin 1000 liralık bayram ikramiyesi ne kadar ödenecek?
İstanbul 3. havalimanıyla ilgili yeni gelişme
İstanbul 3. havalimanıyla ilgili yeni gelişme
7 binbaşı 10 yüzbaşı...çok sayıda askere gözaltı!
7 binbaşı 10 yüzbaşı...çok sayıda askere gözaltı!
YSK sandık görevlisi sorgulama-illere göre isim isim tam liste 2018
YSK sandık görevlisi sorgulama-illere göre isim isim tam liste 2018
Tülin Demirören kimdir, kaç yaşında eşi Erdoğan Demirören'den sonra...
Tülin Demirören kimdir, kaç yaşında eşi Erdoğan Demirören'den sonra...