BIST 9.525
DOLAR 32,52
EURO 34,74
ALTIN 2.496,69
HABER /  GÜNCEL

Bir il daha hızlı trene kavuşuyor test sürüşleri başlıyor

Konya-Karaman-Mersin hızlı tren hattının ilk etabı olan Konya-Karaman bölümündeki çalışmalarda sona gelindi. Karaman'ı, Konya üzerinden mevcut hızlı tren ağına bağlayacak hattın işletmeye alınmasıyla iki şehir arasındaki yolculuk süresi 40 dakikaya düşecek.

Abone ol

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) İşletmesi Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, bugüne kadar bin 213 kilometre yüksek hızlı demir yolu işletmeye açıldı. Halen bin 870 kilometre yüksek hızlı demir yolunun inşası ise sürüyor.

SAATTE 200 KİLOMETRE HIZ
Öte yandan hem yük hem de yolcu taşımak üzere hızlı demir yolu çalışmaları devam ediyor. Halen bin 454 kilometre hızlı demir yolunun inşasında sürdürülüyor.

İnşası devam eden hızlı demir yolu projeleri kapsamında 102 kilometrelik Konya-Karaman arasındaki demir yolu, saatte 200 kilometre hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hale getirildi.

YOLCULUK SÜRESİ 40 DAKİKA
Altyapı ve üstyapı işleri tamamlanan projenin elektrifikasyon ve sinyalizasyon yapım çalışmaları devam ediyor. Bedeli 55 milyon 490 bin euro olan proje tamamlandığında Konya-Karaman arası seyahat süresi 1 saat 13 dakikadan 40 dakikaya düşecek. Hattaki test sürüşlerine ise temmuz ayında başlanması hedefleniyor.

HEDEF YOLCU SAYISI AÇIKLANDI
Çalışmaları devam eden hatta yılda 1,9 milyon yolcunun seyahat etmesi hedefleniyor. Karaman-Yenice hattının işletmeye alınmasıyla Mersin Limanı ile Konya, Ankara arasında daha kısa ve hızlı bir ulaşım koridoru oluşturulacak.

Yolcunun yanı sıra yük taşımacılığının da yapılacağı Konya-Karaman hattının 2018 yılı içinde işletmeye alınması planlanıyor.

DİĞER HATLARA ENTEGRE EDİLECEK
Hattın devreye alınmasıyla, İstanbul’a kadar mevcut demir yolu ağına göre daha kısa mesafe ve daha hızlı bir demir yolu sistemi ile entegrasyon sağlanacak. Ulaşım kolaylığı, bölgenin her alanda gelişmesine de katkı sağlayacak.

Konya-Karaman hızlı demir yolu hattı; devamındaki Karaman-Ereğli-Ulukışla-Yenice Hızlı Demir yolu ile güney koridorunu oluşturan Mersin-Adana-Osmaniye-Kahramanmaraş-Gaziantep-Şanlıurfa hızlı demir yolu projelerine entegre edilecek.

Konya-Karaman hattında hizmet verecek tren, Konya'nın Kaşınhanı Yeni Mahallesi ve Çumra ilçesi ile Karaman'ın Demiryurt köyündeki istasyonlarda yolcu indirip bindirecek.