BIST 1.345
DOLAR 8,36
EURO 10,09
ALTIN 477,54
HABER /  DÜNYA

Macron'dan Financial Times'a: İslam'la değil, sadece İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele ediyoruz

Terör saldırılarına sahne olan Fransa'nın Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İslamcı ayrılıkçılıkla ilgili sözlerini yanlış aktardığından şikayet ettiği makaleyi kaldıran Financial Times'da okur mektubu yayımladı. Macron, "Bir devlet başkanının sözlerini çarpıtarak cehaleti beslemeyelim. Bunun nereye varacağını çok iyi biliyoruz" ifadelerini kullandı.

Abone ol

İngiliz gazetesini sözlerini çarpıtarak yeni İslamcı terör saldırılarını körüklememesi yönünde uyaran Macron, 'İslam'la değil, sadece İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele ettiklerini' belirtti. 

Macron, kendisini yanlış alıntılandığından şikayet ettiği makalenin İngiliz gazetesi Financial Times (FT) tarafından kaldırılmasının ardından açıklama yaptı. Fransa Cumhurbaşkanı, Genel Yayın Yönetmenine hitap eden ve FT'de yayımlanan mektubunda, radikal İslamcı ayrılıkçılıkla ilgili sözlerinin çarpıtıldığını söyleyerek bunun istenmeyen sonuçları olabileceği uyarısını yaptı. 

"Bir devlet başkanının sözlerini çarpıtarak cehaleti beslemeyelim"

Gazeteye "Bir devlet başkanının sözlerini çarpıtarak cehaleti beslemeyelim. Bunun nereye varacağını çok iyi biliyoruz" diyen Macron, makalenin iddia ettiği gibi İslam'la mücadelenin Fransa açısından asla söz konusu olmadığını, sadece İslamcı ayrılıkçılıkla mücadele ettiklerini belirtti. 

"Müslümanlara karşı ırkçılığa izin vermeyeceğim"

Makalenin kendisini 'seçim amaçları için Fransız Müslümanları damgalamak ve onlara karşı bir korku ve şüphe iklimi yaratmakla' suçladığını aktaran Macron, "Kimsenin Fransa'nın veya hükümetinin Müslümanlara karşı ırkçılığı teşvik ettiğini iddia etmesine izin vermeyeceğim" dedi. 

2015'ten beri Fransa'nın İslamcı terör saldırısı dalgasının hedefi olduğunu hatırlatan Macron, Fransa'da hala aşırılık için üreme alanları bulunduğunu dile getirdi.

Aldatmacaya, fanatizme, şiddet içeren aşırılığa karşı çıkıyoruz. Dine değil.

Cumhurbaşkanı "Belli bazı semtlerde ve internette, radikal İslam ile bağlantılı gruplar, çocuklarımıza cumhuriyet nefretini öğretiyor ve onları yasalarını hiçe saymaya çağırıyor" diyerek ekledi:

"Fransa'nın mücadele ettiği şey budur ... çocuklarını tehdit eden nefret ve ölüm - asla İslam değil. Aldatmacaya, fanatizme, şiddet içeren aşırılığa karşı çıkıyoruz. Dine değil."

Macron, Fransa'nın ifade özgürlüğü ilkesine, inanma ya da inanmama hakkına ve belirli bir yaşam tarzına bağlı kalmaya devam edeceğinin de altını çizdi.

"İslami bölücülüğe karşı savaşı Fransa'yı sadece daha fazla böler"

Pazartesi yayımlanan "Macron'un 'İslami bölücülüğe karşı savaşı Fransa'yı sadece daha fazla böler" başlıklı makalede 'Macron'un İslami ayrılıkçılığı kınamasının Fransız Müslümanlar için düşmanca ortamı teşvik etme riski barındırdığı, oysa Fransız Müslümanların terörizme karşı Macron'un en büyük müttefikleri olması gerektiği' dile getirilirken, şu ifadelere yer verilmişti:

"Buna rağmen (Macron) onları kucaklamak yerine, aşırı sağa ve seçim hırslarına hizmet eden bir stratejiyi seçti. Zayıf bir cumhuriyetin, içindeki bir düşman tarafından istila edilmesi eşiğinde olduğunu öngören bir görüş bu. 2022 cumhurbaşkanlığı seçimleri geldiğinde, Sayın Macron muhtemelen Müslümanlara cumhuriyeti aşırı sağcı Marine Le Pen'in partisinden kurtarmak için kendisine oy vermeleri gerektiğini söyleyecek. Bu tehdit, liberal bir cumhurbaşkanının düşmanca tutuma maruz kalmaları durumunda Müslümanlar açısından inandırıcı olmama tehlikesi ile karşıya karşıya."

FT  makaleyi sitesinden kaldırma kararını 'olgusal yanlışlar içermesiyle' açıklamıştı.

ÖNCEKİ HABERLER
Ticaret Bakanlığı tarihi rekoru açıkladı! Rakamlar 100 bini geçti
İTÜ, İzmir Deprem Raporunu açıkladı :40 km'lik fay kırıldı
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: Kovid tedavim başarıyla tamamlandı
Virüsün öldürücü etkisi azaldı mı? Bilim Kurulu Üyesi Afşin Emre Kayıpmaz yanıtladı
Son dakika Erciyes Üniversitesi'nde geliştirilen korona aşısının insan denemeleri başladı
İzmir'de deprem hırsızları! Yıkılan ya da hasar gören binaları yağmalıyorlar
Konya'da 'babam annemi vurdu' diyen genç kız ifadesinde olayı üstlendi
Bakan Pakdemirli: Her yıl 18,8 milyon ton gıda çöpe gidiyor
Erdoğan'dan İzmir depremi açıklaması: Bir ay içinde konutların yapımına başlayacağız
Düzce'de feci kaza! Otomobiller çarpıştı araçta sıkıştılar
Yorumlar 8 yorum