BIST 10.677
DOLAR 32,22
EURO 34,94
ALTIN 2.418,47
HABER /  DÜNYA

Macierewicz: Rusya saldırı için hazırlık yapıyor!

Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, “Rusya’nın agresif eylemleri saldırı için hazırlıktır. Bu konuda açıkça konuşmanın vakti geldi.” dedi.

Abone ol

Polonya Savunma Bakanı Antoni Macierewicz, Polonya’nın Rzeczpospolita gazetesine açıklamalarda bulundu.

Macierewicz, Rus uçaklarının Baltık Denizi'nde uluslararası sularda seyreden Amerikan USS Donald Cook destroyer gemisinin üzerinde tehlikeli şekilde defalarca alçak uçuş yaptığını hatırlatarak, Rusya'nın Baltık Denizi'ndeki eylemlerinin saldırı hazırlığı niteliğinde olduğunu belirtti.

Yakın zamanda yine aynı bölgede bir SU-27 Rus uçağının ABD'ye ait Boeing RC-133 casus uçağına tehlikeli şekilde yakınlaştığını ifade eden Macierewicz, sözlerini şöyle sürdürdü:

''RUSYA SALDIRI İÇİN HAZIRLIK YAPIYOR''

“Rusya’nın agresif eylemleri saldırı için hazırlıktır. Bu konuda açıkça konuşmanın vakti geldi. Rusya, NATO’nun doğu kanadını güçlendirmek planını hiç beğenmedi. Moskova, Baltık Denizi’nin kendisine ait, NATO için ise kapalı bir bölge olduğunu göstermek istiyor. Rusya’dan bu tür eylemlerini bekliyordum. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e de bunu daha önceden söylemiştim.”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, 11 Nisan'da, Baltık Denizi'nde Kaliningrad'ın 70 deniz mili açıklarında, uluslararası sularda iki Rus SU-24 savaş uçağının, Amerikan destroyerinin yaklaşık 30 metre üzerinde 20 kez alçak uçuş yaptığını açıklamıştı.