BIST 10.638
DOLAR 32,65
EURO 35,13
ALTIN 2.450,72
HABER /  GÜNCEL

IŞİD Musul'da Türk tankını füzeyle vurdu!

IŞİD'e bağlı bir haber Ajansı, Musul'un Başika bölgesinde konuşlanan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait bir tankı güdümlü füze ile vurduklarını ileri sürerek, olaya dair bir video yayınladı.

Abone ol

Terör örgütü IŞİD'e yakınlığı ile bilinen bir haber ajansı, Musul'un Başika bölgesinde konuşlanan Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait bir tankı güdümlü füze ile vurdukları bir video yayınladı. Başika'daki Gedu üs bölgesine yönelik saldırı sonrası asker karşılık verdi.IŞİD'lilerin bulunduğu bina havaya uçuruldu. Toplam 32 IŞİD'li terörist öldürüldü.

SON iki hafta içinde Kilis’i Katyuşa roketatarlarıyla bilinçli olarak hedef alan ve ölümlere neden IŞİD’in dün Irak’ta Musul yakınlarındaki Başika kampında bulunanTürk birliğine tanksavarla saldırdığı orta çıktı. IŞİD’in saldırısında şehit düşen veya yaralanan asker olmazken, TSK unsurlarının misillemesinde 32 IŞİD’li öldürüldü.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, dün saat 16.15 sıralarında Başika’daki üs bölgesinin 4-5 km ilerisindeki “İleri Emniyet Unsurları”nın konuşlu olduğu bölgeye IŞİD unsurlarınca “Cornet” tipi tanksavar silahı ile saldırıda bulunuldu. Tanksavar mermisi, daha önce İsrail’in modernize ettiği ve Kayseri’de reaktif zırhla donatılmış M 60 T tipi tanka isabet etti. Tankın ana gövdesinin kaplı olduğu, merminin içeriye nüfuzunu önleyen reaktif zırh sisteminin mermiyi geri püskürttüğü için tank içindeki personel zarar görmedi. Sadece reaktif zırhlar patlama etkisiyle havaya fırlarken, tanktaki periskopta hasar meydana geldi.

SALDIRI SONRASI TSK'DAN FLAŞ AÇIKLAMA

Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak'ın Başika bölgesinde DAEŞ tarafından vurulan tank ile ilgili açıklama yaptı.

TSK tankın sadece reaktif zırhlarının patlama etkisiyle havaya fırladığını ve DAEŞ hedeflerine yönelik taarruzda toplan 32 teröristin öldürüldüğünü ve operasyonların devam ettiğini bildirdi.


İşte isabet aldıktan sonra IŞİD'li teröristleri vuran tank

TSK'nın açıklaması şöyle; 

TANKTAKİ RAKTİF ZIRH MERMİYİ PÜSKÜRTTÜ

18 Nisan 2016 tarihinde saat 16.15 sularında BAŞİKA bölgesindeki GEDU Üs bölgemizin 4-5 km ilerisindeki İleri Emniyet unsurlarımızın yer aldığı bölgeye DAEŞ unsurlarınca CORVET tipi Tanksavar silahı ile saldırıda bulunulmuş, saldırıda tank üzerinde bulunan reaktif zırhlar (tankın ana gövdesini ve merminin içeri nüfuzunu önleyen özel bir zırh sistemi) mermiyi püskürtmüş ve tank ve içindekiler zarar görmemiştir.

Sadece reaktif zırhlar patlama etkisiyle havaya fırlamıştır. Periskopta hasar meydana gelmiştir. Görüntüde havaya fırlayan parçalar reaktif zırh parçalarıdır. Müteakiben aynı tank mevzi değişitirerek füzenin geldiği teras bölgesindeki teröristlerin bulunduğu binayı görerek atılan 8 mermi ile havaya uçurmuş ve 10 DAEŞ teröristi burada etkisiz hale getirilmiştir.

32 DAEŞ'Lİ ÖLDÜRÜLDÜ

Bina ve civarındaki teröristlerden kurtulanlar orada bulunan araçlar (7 araç ve 4 motosiklet)) ile kaçmaya çalışmışlardır. Yapılan atışlarla 5 araç ve 3 motosiklet hareket halindeyken imha edilmişlerdir. Buradakilerle birlikte toplam 32 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Müteakiben bölgede tespit edilen DAEŞ hedefleri vurulmaya devam etmektedir.

TEK ASKERİMİZİN DAHİ BURNU KANAMAMIŞTIR

Tank görüntüsünde sivil gözüyle bakıldığında büyük bir tahribat olabileceği izlenimi oluşması normaldir; ancak tankın reaktif zırhları hem tankın ana gövdesini hem de içindekileri korumuştur. Tek askerimizin burnu dahi kanamamıştır.

İşte sosyal medyada yayılan o video:

IŞİD daha önce de Başika Kampı’nı hedef almıştı. Son olarak 22 Mart’ta IŞİD'in saldırı girişimi Türk askerlerinin fırtına obüsleri ile karşılık vermesi sonucu engellendi.

8 Ocak’ta IŞİD, Irak'ta Türk ordusu tarafından yerel güçlere askeri eğitim verilen Başika kampına saldırmış, çıkan çatışmada 17 IŞİD üyesi öldürülmüştü.

16 Aralık'ta da IŞİD'in Başika'daki eğitim üssüne saldırısında 4 Türk askeri yaralanmış, Türk danışmanların eğittiği bir Iraklı subay ölmüştü.